Lengyel archeológusok a felső-sziléziai Racibórz-ban egy időszámítás előtti 4000-ből származó termékenységi figurát találtak, mely a sziléziai Vénusz nevet kapta.
A szakemberek szerint a figura meglepően sovány, a melleket alig jelezték, szinte észrevehetetlenek, a fenék is kifejezetten kicsi, de a medence és a csípő kifejezetten terebélyes. A neolit művész elhanyagolta a fejet és a kezeket – azok szimbolikusan rajzoltak. Az archeológusok szerint a lelet az i.e. IV. ezredből származik.
A sziléziai vajdaság Műemlékvédelmi Hivatalának szakembere, dr. Jacek Pierzak szerint a régészek világában ez a lelet igazi szenzációnak számít, mert ebből a korszakból emberi alaknak csak nagyon kevés és nagyon kicsiny részleteit fedezték eddig fel. Azért nevezték el Racibórz-i Vénusznak a figurát, mert nagyon hasonlít az ilyen típusú paleolit leletekhez.
Az archeológusok egy Dél-Odera mellé tervezett árvíztározó építése előtti terepszemlén bukkantak a szobrocskára. Nem zárják ki, hogy ezen a sziléziai területen más, többezer éves leletre is bukkanhatnak a későbbiekben.
Forrás: 168 Óra Online