Bejelentette az idei Prima-díjasok névsorát Csányi Sándor, a Prima Primissima Alapítvány új kuratóriumának elnöke. A magyar népművészet és közművelődés kategóriában a Kultúrparton publikáló Kiss Ferenc is a jelöltek közé került.

A Prima Primissima Díjra idén 483 jelölés érkezett. Jelölteket a VOSZ megyei és szekcióelnökei, a szakmai testületek tagjai, a Prima Primissima Alapítvány Kuratóriumának tagjai, az elmúlt év Primissimái, illetve az egyes kategóriákban a kategóriák érdekvédelmi, szakmai és civil szervezetei állíthatnak.
A jelölésekből az egyes kategóriák szakmai testületei legfeljebb tíz jelöltet választottak ki, akik közül a kuratórium tagjai titkos szavazással három-három Primát választottak. A szakmai testületek tagjainak nevét Csányi Sándor egyelőre nem árulta el. A tíz kategória 30-as listájáról egy-egy Primissimát választanak a december 6-i gálaest napján. A Primák 2013-tól – az eddigi 3 millió forint helyett – fejenként 5 millió forint, míg a Primissima-díjasok változatlanul 15 millió forint díjazásban részesülnek.
Ugyancsak a 15 millió forintnak megfelelő 50 ezer eurót ér a közönségdíj, amelyet a Prima Primissimát alapító és azt az első 10 évben finanszírozó Demján Sándor ajánlja fel.
Prima-díjasok (egyben Prima Primissima Díjra jelöltek) 2013-ban:
1. Magyar irodalom kategória
Lackfi János – író, költő
Szalay Károly – író, történész
Vathy Zsuzsa – író, prózaíró, újságíró
2. Magyar színház- és filmművészet kategória
Eszenyi Enikő – a Vígszínház igazgatója, rendező, színművésznő
Mészáros Márta – filmrendező
Molnár Piroska – színművésznő
3. Magyar képzőművészet kategória
Nádler István – festőművész
Orosz István - grafikusművész
Vinczellér Imre – festőművész
4. Magyar tudomány kategória
Dr. Bor Zsolt – lézerfizikus, egyetemi tanár
Dr. Erdei Anna – immunológus, egyetemi tanár
Dr. Freund Tamás – neurobiológus, egyetemi tanár
5. Magyar oktatás és köznevelés kategória
Dr. Bagdy Emőke – klinikai szakpszichológus, professzor emeritus
Pál Ferenc – mentálhigiénés szakember, pap
Pető Intézet
6. Magyar építészet és építőművészet kategória
Bachman Zoltán – építész
Golda János – építész
Karácsony Tamás DLA – építész
7. Magyar sajtó kategória
Gundel Takács Gábor – műsorvezető
Inforádió
Novotny Zoltán – sportújságíró
8. Magyar sport kategória
Darnyi Tamás – olimpiai bajnok úszó
Jónyer István – világbajnok asztaliteniszező
Szekeres Pál – paralimpikon magyar tőr- és kardvívó
9. Magyar népművészet és közművelődés kategória
Dr. Hoppál Mihály – néprajzkutató
Kiss Ferenc – népzenész, zeneszerző
Petrás Mária – népdalénekes, keramikus
10. Magyar zeneművészet kategória
Amadinda ütőegyüttes
Marton Éva – operaénekes, egyetemi tanár
Snétberger Ferenc – gitárművész
"Nehéz időkben különösen fontos a minőségi teljesítmény, a példaértékű emberi és szakmai elhivatottság elismerése, a példaképek kiemelése. A Prima Primissima ennek a küldetésnek a következetes képviselője" – hangsúlyozta Csányi Sándor elnök.
A Prima Primissima Díj 2005-ben egészült ki a területi Prima-díjak rendszerével. 2007 óta önálló díjjal jutalmazzák a fiatal kiválóságokat. A harminc éven aluliak díjazására jött létre a Junior Prima Díj.
Külön öröm számunkra, hogy Kiss Ferenc zeneszerző, népzenekutató és „hangépítész”, aki gyakran publikált nálunk, illetve legutóbbi zenés mesekönyve, a Papó zenedéje a Kultúrpart stúdióban készült, a jelöltek között van.

Akkor érettségizett, amikor az első táncházat megrendezték a Liszt Ferenc téren. Következő évben már Novák Ferenc együttesében, a Bihariban húzta-vonta a Vízöntővel. Számos mozifilmhez, animációhoz, színházi előadáshoz és kortárs táncszínházi koreográfiához komponált zenét. Muzsikusként több neves formációval és szólistával dolgozott. Az idén Kossuth-díjjal kitüntetett Szvorák Katalin lemezeinek hangszerelője és feldolgozója kezdettől fogva. Saját művei előadására néhány évvel ezelőtt létrehozta az Etnofon Zenei Társulást, melyben a műfaj legrangosabb muzsikusait tömörítette. A magyar kultúra és művészet kortárs és történeti rétegeiben egyaránt tájékozott. Több ezer kötetes szakmai könyvtára, népzenei hang- és videótára, valamint 120 darabos, muzeális értékű népi hangszergyűjteménye egyedülálló a maga nemében. A táncház-népzenész-néptáncos szakma rendszeresen kikéri a véleményét, mivel az élő népzene és a folklórizmus egyik legjobb ismerőjeként tartják számon. Tanulmányai jól felépítettek, tudományos szempontból is megállják helyüket. Sok mai jelenséget teoretikusan is megvizsgál.
Az Etnofont, az első magyar független népzenei kiadót húsz évvel ezelőtt alapította. Kiadói tevékenységével jelentős közművelődési szerepet is betölt. Több mint száz kiadványa hiánypótló. A hazai nemzetiségek és a határon túli magyar kisebbségek (pl. moldvai csángó magyarok) megismételhetetlen, archív felvételeit tette közzé. Több saját népzenei gyűjtést is publikált, származása miatt leginkább Kárpátalja népzenéje megismertetését tekinti szívügyének.
Forrás: MTI