Paul Raymond gondolatolvasóként kezdte. És olyan jó gondolatolvasó volt, hogy ez a képessége az egyik leggazdagabb brit állampolgárrá tette.
Paul Raymond igen hamar a Soho királyává nőtte ki magát az ötvenes években, és a meztelen lányokkal keresett pénzt ingatlanokba fektette – ezért igen hálás lehet neki két lányunokája, akik pár évvel ezelőtti halálakor a vagyont örökölték.
Raymond magánélete majdnem olyan izgalmasan alakult, mint az üzleti vállalkozásai, és a sajtó élénk érdeklődésétől övezett perei. Az említett úriembert ugyanis, aki mindig kikérte magának a pornográfiával való összemosást, lépten-nyomon büntették és ekézték a jó ízlésre és a közerkölcsre hivatkozva, miközben ő volt a legsikeresebb londoni üzletember.
Paul Raymond neve egyet jelentett a csillogással, luxussal, szép nőkkel és kifinomultsággal, a háttérben pedig tömve volt fájdalommal, megcsalással, titkolt gyerekkel és tragédiákkal.
A szenvedély királya című film Raymond életét dolgozza fel, és témájából adódóan került bele egy kis cici, egy kis fenék, egy kis szőr, de ezen kívül – a kor embere számára – semmi megbotránkoztató. A történet hűen követi a család életeseményeit, ami, köszönhetően a brit bulvársajtónak, viszonylag részletesen dokumentáltak az elmúlt pár évtizedben.
A történet izgalmas, érdekes és tanulságos, de maga film olyan nagyon sok újat nem tud. Korhű, aprólékos, pontos, de nem igazán éreztem azt, hogy lenne egy szép íve. Kicsit olyan, mint egy animált sajtófotó-gyűjtemény, ami korrektnek korrekt, de a sokadik lapozás után már egy kicsit szájbarágós. Michael Winterbottom rendező kapott egy elég csavaros történetet, amiből aztán nem sikerült egy csavaros filmet kihoznia. Jónak jó, de nem elég jó. Steve Coogan viszont nagyon kényelmesen érezhette magát Paul Raymondként – gond nélkül dobtam volna le én is a ruhámat, ha ő kéri.
A szenvedély királya érdekesnek érdekes, de közel sem hozta ki belőlem azt a lelkesedést, amit egy meztelen női testnek sikerül bármelyik férfiből. Raymond lapja, a Men Only talán nem véletlenül viselte ezt a címet. Holott a film jól érezhetően a női közönséget célozza meg melodramatikus – de az élet által írt – története miatt.
Nemek ide vagy oda, a filmben mindenki találhat magának kellemes részeket, de ezeket két napnál tovább nem valószínű, hogy felemlegetjük.
A szenvedély királya
(The Look of Love)
feliratos, amerikai-angol filmdráma, 101 perc, 2013
rendező: Michael Winterbottom
operatőr: Hubert Taczanowski
producer: Melissa Parmenter
szereplők:
Steve Coogan (Paul Raymond)
Imogen Poots (Debbie Raymond)
Anna Friel (Jean Raymond)
Stephen Fry (Barrister)
Tamsin Egerton (Fiona Richmond / Amber)
Shirley Henderson (Rusty Humphries)
Simon Bird (Jonathan Hodge)
Forgalmazza a Vertgo média.