A Nemzetközi Űrállomás egyik asztronautájának felvételén késő nyári planktonvirágzás látható az Ontario-tavon, Észak-Amerika Nagy-tavainak egyikén.
A mikroszkopikus cianobaktériumok – kékalgák – olyan nagy koncentrációt érhetnek el és a vizet annyira befeshetik, hogy azt orbitális pályáról is könnyen ki lehet szúrni.Káros algavirágzásokat a Nagy-tavak mindegyikében megfigyeltek már, különösen az Erie-ben. Ezeket számos tényező, úgymint a csapadékmennyiség megváltozása, aszály, behatoló fajok, szennyvizekből származó tápanyag (nitrogén és foszfor), valamint az átlagnál melegebb hőmérséklet segíti elő.
A hanyatló vízminőség és az emberi egészséget érintő aggodalmak mellett az algavirágzások hipoxiát, vagyis a víz alsóbb rétegeiben oxigéncsökkenést válthatnak ki, ami csoportosan pusztítja a halakat és más vízi élőlényeket.
Az Ontario – csakúgy mint a Nagy-tavak közül az Erie, Huron és Felső-tó – az Egyesült Államok és Kanada területén fekszik. Az Ontario amerikai partvonala New York államban található, míg a kanadai Ontario tartományban. Az itt található Kingston is felfedezhető ama ponton, ahol a Szent Lőrinc-folyó a tóba érkezik. New York állam számos jellegzetessége is észlelhető, többek között a Syracuse-tól nyugatra található Ujj-tavak régiója, míg északkeletre az Adirondack-hegység sötét fákkal tarkított lankái vehetőek ki a kép jobb felső sarkában. Az Ontario-tótól nyugatra a felszín nagy részét bodros fehér felhők takarják ki.
A virágzásról ugyanezen napon – augusztus 24-én, a NASA Aqua műholdjának MODIS készüléke is készített egy felvételt.
Forrás: Hirado.hu