A világ legrejtélyesebb eredetű építményének semmi köze a napimádáshoz, és a mostanra hiányos kör egyszer teljes volt - derítették ki a legújabb ásatásokon, amelyeket a Stonehenge-hez közeli út mentén végeztek.
Az Angol Örökségvédelem (English Heritage) állítása szerint megtalálták a hiányzó láncszemet Anglia legnagyobb prehisztorikus helyszínének megértéséhez. A műemlékhez vezető ősi út mellett végzett ásatások bebizonyították az elméletet, miszerint az épületet egy napfordulós tengelyre építették - mondta el Mike Parker Pearson, a Stonehenge egyik vezető kutatója.A felszín alatt természetes módon létrejött repedéseket találtak, amelyek mellett az egykori építők árkokat ástak, és ezek segítségével hozták létre az utat. A földben lévő hasadékokat a jégkorszak utáni olvadt víz vájta ki. A törésvonalak egyik irányban a télközepi naplemente felé mutattak, másik irányban pedig a nyárközepi napfelkelte felé.
„Különösen jelentős felfedezésről beszélhetünk, ami sokat elmond arról, miért ezen a helyszínen építették fel a Stonehenge-t, és miért érdekelte a régmúlt embereit ennyire a napforduló" - mondta el Parker Pearson kutató. „Nem napimádatról van szó, és nem is egy naptárról vagy csillagvizsgálóról, hanem arról, miért volt ez a hely különleges számukra. Az építményt egy napfordulós tengelyen hozták létre, ami a földet és az eget egyesítette."
Miközben a világot újra lázba hozta a sokadik Stonehenge-elmélet születésének szenzációs híre, a turistáktól pedig a beruházás után jövőre újabb módszerekkel nyúlják le megspórolt angol fontjaikat, egy norvég együttes más szempontból közelített a Stonehenge-hez. Az Ylvis névre hallgató banda Stonehenge című számához készült videoklipje nemcsak profi munka, de garantáltan próbára teszi rekeszizmainkat is. Halljuk, milyen lelki traumákat okozhat a Stonehenge rejtélye egy érző szívű fiatalnak.
Forrás: The Guardian