Az első kínai császárnő bizalmasának sírját találták meg régészek Kínában - számol be a felfedezésről a csütörtöki kínai sajtó.
A szenzációsnak nevezett leletre az észak-kínai Senhszi tartomány Hszianjang városa közelében bukkantak a régészek. A sír a Tang-dinasztia (618-906) korának egyik legbefolyásosabb politikusa, Sangkuan Van'er végső nyugvóhelyéül szolgált.Sangkuan Van'er maga magas rangú hivatalnokcsaládból származott, nagyapja és apja ugyanakkor ellenezte az első női császár, Vu Cö-tien (690-705) trónra kerülését, amiért életükkel fizettek, Sangkuan és anyja pedig rabszolgasorsra ítéltetett.
Később Sangkuan ugyanennek a császárnőnek a bizalmasaként, személyi titkáraként szolgált, majd az uralkodónő fiának, Csongcongnak az ágyasa lett. Csongcong halála után nem sokkal, 710-ben Sangkuan egy szövevényes politikai puccskísérletben vett részt, amiért a későbbi császár, Hszüen-cong lefejeztette.
A számos kínai könyvben, filmben és filmsorozatban megörökített Sangkuant az ősi Kína négy legtehetségesebb hölgyének egyikeként emlegetik, aki sokoldalú adottságairól vált ismertté: költő, író is volt, és éleseszű stratégaként tartották számon.
Sangkuan sírjának felfedezése a Tang-dinasztia korának jobb megértéséhez is hozzájárul - mondták a régészek a China Daily című napilapnak. A "kínai Google", a Baidu hírgyűjtő portálján azt írja: bár a lelet állapota rendkívül megrongált, annak eredetiségét a sírkőbe vésett sírfelirat is megerősíti.
Forrás: MTI