A különleges leletre egy mesterséges barlangban bukkantak a maja történelmi város területén, Uxulban. A Bonni Egyetem kutatóinak feltételezése szerint a megcsonkított és lefejezett áldozatok vagy hadifoglyok, vagy Uxul nemesei lehettek.
„Az elhantolt emberek nagy száma mellett már az ásatás folyamán nyilvánvaló volt, hogy a csontvázak nem eredeti anatómiai elrendezésükben helyezkednek el" – mondja Nicolaus Seefeld régész. Az összes koponya szétszórva feküdt a barlang belsejében, nem őrizve kapcsolatot a csontvázakkal, és még az alsó állkapcsok nagy részét is leválasztották a fejekről. Ezzel ellentétben a részletes vizsgálat során megállapították, hogy a lábak és karok elrendeződése bizonyos esetekben teljesen épen maradt. „Ez a megfigyelés kizárta annak lehetőségét, hogy a tömegsír egyfajta másodlagos temetkezés volt, amelynek során az elhunytak csontjait új helyszínen ásták el" –tette hozzá.
A következtetések szerint a csontok térbeli elhelyezkedése arra utal, hogy a 24 embert lefejezték és megcsonkították. A legtöbb maradványon megtalálták az erőszakos halál jeleit. „Az észlelt fejszenyomok a nyakcsigolyákon egyértelműen lefejezésre utalnak" – tette hozzá Seefeld. Egy másik koponya homlokcsontja be nem gyógyult koponyatörést hordoz, valószínűleg bunkósbottól származó ütés következménye. Ezenkívül számos koponya éles tárgyaktól származó vágások nyomait őrzi, amelyek kőszekercékre utalhatnak.
Mivel a maradványokat agyag borítja, a csontok olyan jó állapotban maradtak fenn, hogy a kutatók meg tudták állapítani az áldozatok életkorát és 15 egyén nemét is. Az áldozatok közül 13-an férfiak, ketten nők voltak, koruk 18-42 évre esett haláluk időpontjában. A fogak és a csontok elemzése azt mutatta, hogy az elhunytak közül sokan alultápláltságtól szenvedtek, és számos foguk szuvas volt.
Némelyikük jade fogtöméseket hordozott. A szakemberek szerint ez magas társadalmi pozícióra utal. Azt viszont egyelőre nem tudták megállapítani, hogy az áldozatok egy másik maja városból származó hadifoglyok lehettek-e, akiket feláldoztak Uxulban, vagy pedig uxuli nemesek. Csak izotópelemzéssel tudják majd tisztázni, honnan származtak a csontok tulajdonosai.
Forrás: MTI