Egy kutatócsoport kiderítette, milyen gyors volt a fejlődés az evolúció nagy bummja során.
Az 520-540 millió évvel ezelőtti időszakban rendkívüli gyorsasággal jelentek meg különféle fajok, többek között egy 3000 lencséből álló szemet hordozó rákféle, egy kétméteres garnélaszerű élőlény, valamint tulipánokhoz hasonlító organizmusok. A vizsgálat szerint a folyamat ötször gyorsabb volt, mint napjainkban.„A több tucatnyi állatcsoport hirtelen megjelenése ezen időszakban vitathatatlanul a legfontosabb evolúciós esemény az élet keletkezése után" – mondja Michael Lee, az Adelaide-i Egyetem kutatója és a vizsgálat vezetője.
A gyakran kambriumi robbanásnak emlegetett időszakban a bolygó modern állatcsoportjainak nagy része jelent meg igen hirtelen. Kemény külső vázak, ízelt lábak és összetett szemek fejlődtek ki. Az állatok emellett ekkor tettek szert a legkorábbi harapós állkapcsok némelyikére, valamint tapogatókra.
A kutatók hosszú ideje vitáznak azon, az állatok pontosan hogyan fejlődtek ilyen gyorsan eme időszak alatt. Lee szerint az ősi fosszilis maradványok hírhedten tökéletlen állapota miatt senki sem tudta pontosan felmérni az eme kritikus időszakban zajló evolúció sebességét.
A vizsgálat során mennyiségileg meghatározták a ma élő állatok között megfigyelhető anatómiai és genetikai különbségeket, majd kövületek és kifinomult matematikai modellek segítségével létrehoztak egy olyan időkeretet, amelynek során eme változások végbementek. A modell azt mutatta, hogy a mérsékelten felgyorsult evolúció elegendő magyarázatot nyújt a modern állatok számos csoportjának kambriumi robbanás során történő, látszólag hirtelen megjelenésére.
Az ízeltlábúakra (rovarok, rákok, pókok és rokonaik) fókuszáltak, ugyanis ez a legsokszínűbb állatcsoport, mind napjainkban, mind a kambriumi időszakban. „Becsléseink szerint a morfológiai és genetikai evolúció sebessége a kambriumi robbanás során ötször gyorsabb volt a napjainkban zajlónál: igen gyors, de tökéletesen megegyezik Darwin evolúciós elméletével" – mondja Lee.
Forrás: Hirado.hu