A londoni Crystal Palace Parkban a viktoriánus művész, Benjamin Waterhouse Hawkins óriási dinoszaurusz-szobrokat helyezett el. Nem giccsről van azonban szó, hanem látványos műalkotásokról.
Most, hogy a Jurrasic Park negyedik részének várható megjelenését bejelentették, a The Guardian brit lap online kiadásának újságírója, Jonathan Jones ellátogatott a világ első dinoszaurusz témájú parkjába.Megbújnak a bokrokban, a dél-londoni levegőt szimatolják - a Crystal Palace dinoszauruszai láthatóan jól érzik magukat a parkban. A zöld növényzetben rejlő szigeten nyújtogatják a nyakukat, miközben körbeveszi őket a mesterségesen kialakított medence vize. A park látogatói alacsony fémkerítés mögül csodálhatják meg a történelem előtti korokból származó szörnyetegeket, amelyek mintha a Jurassic park előző részeiből léptek volna ki.
A dínószobrokat még az 1850-es években készítette a művész, Benjamin Waterhouse Hawkins. A szobrász egész életében a vadvilág alakjait "keltette életre", de élete megrendelését 1852-ben kapta, amikor felkérték, hogy alkossa meg az ősi lényeket, és ezzel is oktassa a viktoriánus kor embereit a furcsa állatokról, akiknek a maradványait ekkoriban kezdték el részletesebben értelmezni a régészek.
Hawkins egy naturalista precizitását és egy művész élénk képzeletvilágát ötvözte. A hiteles szobrok elkészítséhez segítséget is kapott: Richard Owen, a brit Természettudományi Múzeum alapítója adott neki tanácsokat.
„A Crystal Palace dinoszauruszai a modern tudományos modellekhez képest elmaradottak, de a 19. század közepén még éppen hogy megkezdődtek a kutatások ebben a témakörben. A szobrok tudományos értelemben meghaladottak, művészetként azonban csábítóak. Manapság a speciális effektekkel keltik életre a dinoszauruszokat, a viktoriánus korban ez a művészek dolga volt" - szűrte le a tanulságot Jonathan Jones, a The Guardian újságírója.
Forrás: The Guardian