A 2008-ban elhunyt, építészként is dolgozó Szladovics Vilmos Gusztáv festőművész mintegy harminc olajképe, akvarellje és grafikája látható hétfőtől a Mélange Galériában Budapesten.
Szladovics Vilmos Gusztáv tárlata a festőművész teljes életművéből, a család gondozásában lévő gyűjteményből válogat. Kiállítanak több olyan munkát is, amelyet eddig nem láthatott a magyar közönség - mondta el Jászi Orsolya, a galéria vezetője. Hozzátette: az Irányi utcában folyó építkezés miatt a Jászi Galéria kiállításainak a Mélange Galéria ad otthont jövő őszig.A galéria vezetője kifejtette: 1969-től 34 éven át élt Németországban a festőművész és 2003-ban települt vissza Magyarországra. Halála után a Jászi Galériában 2009-ben mutatták be alkotásainak egy részét.
A szeptember 28-ig nyitva tartó tárlaton látható lesz többek között az a folyamat, ahogy a hagyományos festészettől az absztrakt irányába jutott el a művész. Emellett az is nyomon követhető lesz, hogy a kis geometria formákból - amelyek egy várost vagy egy épületet képeznek le - hogyan építkeznek fel képei. Fő stílusirányzatára jellemző a négyzet és a félnégyzet forma, amelyet egyszerű építőelemként alkalmaz.
Az építészként, belsőépítészként tevékenykedett Szladovics Vilmos Gusztáv festészetét alapvetően meghatározza az építészetben szerezett gondolkodásmód és formai kultúra. "Annak a jegyében is válogattuk ki a munkákat, hogy bemutassuk, milyen módon jelenik meg egy építész szemlélete a képekben" - magyarázta a galéria vezetője.
Az alkotó életműve nagyon sok rajzot és vázlatot tartalmaz. A tárlaton látható lesz három olyan előtanulmány is, amelyet többek között azért válogattak be a kiállítás anyagába, hogy megmutassák, milyen sok kísérletezés előz meg egy kép elkészítését, másrészt pedig azért, hogy felhívják a figyelmet a festő rajztudására.
A galéria vezetője azt is elmondta, hogy a Jászi Galéria gondozásában ősszel jelenik meg a Szladovics Vilmos Gusztáv életművét feldolgozó album.
Szladovics Vilmos Gusztáv a Magyar Iparművészeti Főiskolán 1956-ban szerezett diplomát belsőépítész szakon, majd a Kereskedelmi Tervező Irodánál belsőépítészként helyezkedett el. 1969-ban emigrált Németországba, ahol először vásártervező építészként dolgozott. 1972-től elsősorban festőként tevékenykedett, de több építészeti megbízást is elvállalt. Részt vett többek között a bonni metró tervezésében. 1976-tól a düsseldorfi EP Galériának állandó kiállítója volt. Képeit Európa több városában is bemutatták.
Forrás: MTI