Megkezdődött a 12. művészeti Biennálé Lyonban, amelyre 21 ország 77 művésze kapott belépőt, köztük Yoko Ono is. A látogatókat a következő három és fél hónapban számos előadás, kiállítás és más kulturális esemény várja.
„Minden művészeti alkotás egy-egy történetet mesél el. Csak figyelni kell, és megértjük a lényeget" – mondta az Euronews tudósítója, Wolfgang Spindler.
Itt van például a brazil Jonathas de Andrade minden részletre kiterjedő kultúrantropológiai beszámolója, amelyben a nego bom, az Északkelet-Brazíliában közkedvelt cukorka történetét meséli el. A képek mellett a gyárban dolgozó emberek beszámolóit is elolvashatjuk.
„Ez a munka egy emlékezéssorozat. Arra voltam kíváncsi, milyen módon kapcsolódnak a mai társadalmi viszonyok a múlthoz. Azt ugyan érezzük, hogy mindennek megvan a történelmi gyökere, de többnyire nem szánunk időt arra, hogy elemezzük és megértsük ezeket" – mondta Andrade.
A francia származású, New York-i képzőművész, Antoine Catala azt a kérdést feszegeti, vajon a digitális média milyen módon változtatja meg a képhez fűződő viszonyunkat. Manapság elég bepötyögni a teáscsésze szót egy keresőbe, és azonnal találunk olyan programt, amelyet ha egy 3D-nyomtatóra átküldünk, megkaphatjuk a szó szobrát vagy hologramját.
„Ez azt jelenti, hogy szoros kapcsolat van az anyag, a kép, a tárgy és a szó között. Ennek az installációnak minden eleme erről a szoros fúzióról mesél" – magyarázta Antoine Catala.
A Berlinben élő szingapúri Ming Wong igazi mozirajongó. Lyonban kiállított munkája, amelyhez három filmet készített, a japán filmművészet előtti főhajtás. A három különböző műfajú filmben az összes szerepet ő maga játssza, hogy tökéletesen átérezze, milyen japánnak lenni.
„Megismerkedtem a kabukival, a klasszikus japán táncdrámával, és meg kellett tanulnom a japán nyelvet is. Együtt dolgoztam egy japán csapattal. Kínai létemre elég sok erőfesztítést tettem azért, hogy felfedezzem a japán identitást" – mesélte Ming Wong.
A lyoni kortárs művészeti Biennálét csütörtökön a francia kulturális miniszter nyitotta meg. „A művészek csak megmutatnak nekünk dolgokat, amelyeket nem muszáj magunkévá tennünk. Ezek csak egy lehetőségek, egy-egy ajánlat. Ez a fajta megközelítése a dolgoknak nagyon fontos üzenet is egyben ebben a mai anyagias és haszonelvű világban" – mondta Aurélie Filippetti.
A lyoni Biennálé január elejéig várja a kortárs képzőművészetek lelkes rajongóit.
Forrás: Euronews