Egy, csak a múlt héten felfedezett apró aszteroida halad el szerdán éjjel mellettünk a Hold pályáján belül. A kutatók szerint nem jelent veszélyt planétánkra.
A csillagászok először pénteken vették észre a 2013 RZ53 névre keresztelt űrvándort – a Nemzetközi Csillagászati Unió Kisbolygó Központjának adatai szerint. Az aszteroida mindössze 1-3 méter átmérőjű, és a várakozások szerint biztonságos távolságban, több mint 230 ezer 800 kilométerre lesz tőlünk, amikor szerda éjjel a legnagyobb közelségbe ér (A Hold átlagosan 384 ezer kilométeres távolságban kering bolygónk körül.)Még ha a Föld felé is haladna, az újonnan felfedezett űrszikla olyan pici, hogy valószínűleg elégne a légkörben. Az aszteroida több napig tartó megfigyelése során a kutatók fel tudták mérni röppályáját, és össze is raktak egy animációt róla, mely azt mutatja, hogy relatíve közel kerül a Földhöz. Az űrvándor a Földközeli aszteroidák Apollo-családjához tartozik – ugyanezen család tagjának tartják a Cseljabinszk felett februárban felrobbant meteort is. Az orosz meteor azonban jóval nagyobb volt az új aszteroidánál, a becslések szerint szétrobbanása előtt 17-20 méteres lehetett.
A 2013 RZ53-at az Arizonai Egyetem Mount Lemmon felmérése keretében észlelték. A projekt egy nagyobb, NASA-szponzorálta program – Catalina Égboltfelmérés – része, amely a kozmoszt figyeli potenciálisan veszélyes űrvándorok után kutatva. A NASA és partnerei a Földközeli Objektumok Megfigyelési Programja égisze alatt követik a bolygóhoz közel kerülő aszteroidákat és üstökösöket. A programban földi és űrteleszkópokat alkalmaznak.
Forrás: Hirado.hu