Budapesten Robert Capa fotóival, Londonban legendás költők verseivel találkozhatnak a metrók hűséges utasai. A kreatív szakemberek újabb módszert találtak üres perceink kitöltésére, és az utazók művelésére.
A budapesti metrón egyre változatosabban használják ki a bámészkodók előtt feltáruló szabad falfelületeket. Aki nem okotelefonjának képernyőjébe vagy ingyenes újságjának lapjaiba mélyed, és a legújabb ponyvaregények ablakra vésett hirdetései sem kötik le, a metró galéria újabb és újabb kezdeményezéseivel találkozhat. A költészetet népszerűsítették 2003-ban a kortárs költők ablakra ragasztott műveivel, később József Attiláról és Radnóti Miklósról is megemlékeztek az évfordulók alkalmával. Múlt héten a fotóművészet felé fordultak, és Robert Capa ötven fényképe került ki a metrót használó széles közönség szeme elé.Más fővárosokban is előszeretettel alkalmazzák a kultúraterjsztési kreatív módszerét. A londoni tömegközlekedést rendszeresen használóknak ismerős a Versek a metrón (Poems on the Underground) hosszútávú projektje. Az utasokat mindennapi ingázásuk során olyan költők versei inspirálják, mint William Blake vagy Carol Ann Duffy.
Az eddig pozitív tartalmú történetbe azonban újabb fordulat történt a napokban: most a brit költőkön a sor, hogy viszonozzák a szívességet, és segítsenek népszerűsíteni a Transport for London (a londoni BKV) kampányát a tömegközlekedésen való helyes viselkedésről. Az irodalmi alakok közül sokan elégedetlenek voltak a felkérés feltételeivel.
A felhívást a TfL és az M&C Saatchi reklámügynökség tette közzé. A szöveg szerint pop-up és helyi költőket keresnek, akik kilenc londoni metrómegállóban tennének közzé erre az alkalomra született szövegeiket október első hetében. A frappáns költeményeknek olyan viselkedési fogalmak körül kell mozogniuk, mint a türelmetlenség, figyelmesség, udvariasság. A kiválasztott alkotók minden segítséget megkapnak ahhoz, hogy láthatóvá tegyék költeményeiket: táblákat, hirdetési felületeket használhatnak a megjelenítéshez.
A szervezők először az egyhetes promócióra születő összes munka szerzői jogát ki akarták vásárolni, és mindezért egy 150 fontos (53 ezer forintos) juttatást kínáltak az alkotóknak. A költők azonban a copyright jog elvétele és az alacsony összeg miatt is hangot adtak elégedetlenségüknek, ezért az ügynökség módosította a feltételeket: 500 fontot (175 ezer forintot) ajánlottak fel az irodalom nagyjainak, és biztosították őket arról, hogy a hét során születő munkák szerzői joga náluk maradhat.
Forrás: The Guardian