Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Elhunyt Álvaro Mutis

Elhunyt Álvaro Mutis

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2013. 09. 23.
A magyar népi kultúra ünnepe: új évad kezdődik a Hagyományok Házában
2025-09-11 15:55:34

A Hagyományok Háza új évadában a magyar népi kultúra életerejét és gazdagságát ünnepli: tánc, zene

Cannes-tól Velencéig: nemzetközi sikerfilmek érkeznek a Mozinet Filmnapokra
2025-09-11 07:34:38

Fesztiválsikerek, friss magyar alkotások és különleges filmes élmények várják a közönséget a 15. Mozinet

Felfelé hulló eső és xenobotok – különleges kiállítás a LAM-ban
2025-09-10 12:00:00

Fény, tudomány és művészet találkozása: a More Than Human című nemzetközi tárlat az emberi nézőpontot

VALMAR – Év végi szuperkoncert az Arénában
2025-09-10 09:49:39

Marics Peti és Valkusz Milán hatalmas bulival zárja az évet az Arénában – slágerek, meglepetésvendégek és

további bejegyzések a szerzőtől »

Kilencven éves korában érte a halál a kolumbiai írót, költőt, a kortárs latin-amerikai irodalom egyik legnagyobb alakját.

A költő vasárnap hunyt el Mexikóvárosban. Halálának okát egyelőre nem erősítették meg, de a mexikói média úgy értesült az író özvegyétől, hogy Mutis egy szívkórházban halt meg. Az író hatalmas népszerűségnek örvendett Kolumbián kívül is, a kritikusok szerint nemzedékének egyik legkiemelkedőbb költője és mesélője volt jó barátja, az irodalmi Nobel-díjas Gabriel García Márquez mellett.



Az élete során megtapasztalt nehézségek ellenére Mutis rendkívül termékeny író volt, akinek regényeit és költeményeit olyan nemzetközi elismeréssekkel díjazták, mint a Xavier Villaurrutia-díj, a Asztúria hercege-díj és a Cervantes-díj.

A mexikói kultúráért és művészetekért felelős nemzeti bizottság a Twitter mikroblogportálon emlékezett meg az irodalmi óriásról. "Álvaro Mutis elvesztése a költő milliónyi barátját és csodálóját rázta meg" - fejezte ki részvétét Juan Manuel Santos kolumbiai elnök vasárnap éjszaka, miután megerősítették a halálhírt. Gustavo Álvarez Gardeazábal kolumbiai költő kiváló elbeszélőnek, lebilincselő költőnek és kivételes barátnak nevezte írótársát.

Mutis 1923. augusztus 25-én született Bogotában, gyermekkora nagy részét Brüsszelben töltötte, egyszerre szívva magába az európai és a latin-amerikai kultúrát. Mielőtt íróként híressé vált volna, 1956-ban Mexikóba utazott, és többé nem is hagyta el az országot. Három évvel a letelepedése után 15 hónapot töltött a mexikóvárosi Lecumberri börtönben sikkasztás vádja miatt. A rácsok mögött szerzett tapasztalatait az 1959-ben megjelent Diario do Lecumberri című munkájában írta meg.

Mutis 1986-ban kezdett egyre nagyobb népszerűségre szert tenni leghíresebb munkája, a Magroll, az Árbocmester nekibuzdulásai és hányattatásai című regénykötet első részének publikálásával. A kalandról kalandra hányódó, otthontalan tengerészt az elmúlt évtizedek egyik legemlékezetesebb fikciós karaktereként tartják számon. Sokak szerint Magroll magát az írót szimbolizálja, mivel Mutis is sokat hánykolódott a munka tengerében, többek közt műsorvezetőként, rádiós színészként és állandó cikkíróként is kipróbálta magát.

Az 1988-as visszavonulása óta az olvasásnak és az írásnak szentelte minden idejét.

Forrás: Hirado.hu

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Irodalom Dél-Amerika Gyász

Ajánlott bejegyzések:

  • Gyilkosság, romantika, Balaton Gyilkosság, romantika, Balaton
  • Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi
  • Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr427923668

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard