Október 5-én, szombaton veszi kezdetét az idén hatodik alkalommal megrendezésre kerülő Armel Operafesztivál.
Az idei Fesztivál bemutatása előtt kisebb kudarcról számolt be Havas Ágnes, ugyanis a két évvel ezelőtt meghirdetett zeneszerzői pályázatra csupán négy pályamű érkezett. A fesztiváligazgató többre számított, hiszen a fődíj jelentős: a 6000 eurós díjazás mellett a győztes darab bemutatásra kerül Pilsenben, Avignonban és Szegeden is. Az idei Fesztivál az opera műfajának igazán széles metszetét adja: Stravinsky Oedipus rex című opera-oratóriuma után Zoran Juraniæ horvát zeneszerző ősbemutatóját, A nyár utolsó virágát láthatjuk Szegeden. Ezután az eredeti produkció dokumentumai alapján kerül bemutatásra Verdi Simon Boccanegrája, Britten szellemtörténeten alapuló A csavar fordul egyet című műve, majd zárásként egy igaz különlegesség: Russell Hepplewhite Lajka, az űrkutya című gyerekoperája. A fesztivál összes előadását közvetíti majd a Mezzo, és élőben közvetíti az összes előadást és a gálát az ARTE / ARTE Live Web.
A Fesztivál a zsűrivel kapcsolatban is újít: a szokásos nemzetközi zsűri mellett idén a szorosabb együttműködés jegyében a Szegedi Tudományegyetem képviselői is díjakat osztanak ki, valamint Szeged város prominens egyéniségei, akik maguk is lelkes operarajongók, civil zsűrit állítanak fel. Havas Ágnes büszkeségként emelte ki, hogy idén a két győztes, a legjobb férfi és a legjobb női énekes abban a megtiszteltetésben részesül, hogy önálló szilveszteri koncertet adhat Svájc egyik legfontosabb koncerttermében, a genfi Victoria Hallban.
Havas Ágnes két a Fesztiváltól különálló, azonban azzal szoros kapcsolatban lévő projektről számolt be, melyek Magyarország kulturális képét erősítik a világban. Említést tett a közelmúltban az Opera Európával közösen megszervezett Opera Menedzsment Kurzusról, mely a világon egyelőre egyedülálló kezdeményezés. A Balatonfüreden tartott kurzus során az operavilág legjelentősebb egyéniségei tartottak előadásokat olyan diákoknak, akik maguk is fontos operaházak produkciós vezetői, operafesztiválok igazgató-helyettesei. Emellett kiemelte, hogy Armel-szervezében kerül bemutatásra Bartók Kékszakállúja a Normandiai Őszi Fesztiválon két magyar szólista, Cser Krisztián és Miksch Adrienn részvételével. A Pannon Filharmonikusokat a francia karmester, Daniel Kawka vezényli november 25-26-án Rouenban.
Gyüdi Sándor elmondta, hogy idén a Szegedi Szimfonikus Zenekar az ötből három operában működik közre, valamint a Díjátadó Gála kísérőzenekara is. A zeneszerző-pályázat zsűrijeként annak ellenére, hogy egy kortárs opera értékelése partitúra alapján nagy feladat, nem örül, hogy csak négy pályamű érkezett, de reméli, hogy ezek közül valamelyik értéket teremt és megmarad a repertoárban. Az októberi Fesztiváltól azt várja, hogy színes programja által bemutatja, merre tart az operajátszás, és bízik benne, hogy az derül ki, Verdit is és Hepplewhite-ot is érdemes játszani, emellett érdemes megvizsgálni az eredeti színrevitelt, és nyitottsággal fogadni a legvadabb kísérleteket is.
Dr. Csernus Sándor fontosnak ítélte meg, hogy a Szegedi Tudományegyetem mint a Dél-Alföld legnagyobb munkáltatója minél szorosabbra fűzze kapcsolatait a körülötte zajló kulturális élet eseményeivel. Kiemelte, hogy az eddigi években is sikerült az egyetemnek hozzátennie valamit a Fesztiválhoz, és ez az együttműködés idén újabb szintre lépett az SZTE-zsűri, valamint a jelentős (és igen népszerű) jegykedvezményeknek köszönhetően.
További részletekért KATT!