A déli félteke egyik teleszkópjára nemrégiben felszerelt kamera lencsevégre kapta a Macskamancs-ködöt, ezzel színes és részletes képet nyújt a Tejút eme csillagkeletkezési régiójáról.
Az Európai Déli Obszervatórium által közzétett képen az 5500 fényévre elterülő Macskamancs-köd látszik. A fotó az ArTéMiS - szubmilliméteres kamera a chilei APEX teleszkópon - készülék egyik első felvétele. Az ArTéMiS széles látókörű kamera, amelynek új generációs érzékelői a korábbi detektorokkal ellentétben sokkal inkább egy CCD-kamerához hasonlóan működnek.Így lehetővé válik az égbolt széles látószögű térképének jóval részletesebb - több képpontot felvonultató - elkészítése. A szerelőcsapatnak súlyos időjárási körülmények között kellett installálnia a kamerát, a Chajnantor-fennsíkon az erős havazás ugyanis majdnem teljesen betemette az APEX épületét. Egy improvizált útvonal és az ALMA csapatának segítségével végül sikerült felszerelniük a készüléket.
Teszteléséhez azonban meg kellett várniuk a rendkívül száraz időt, mivel a szubmilliméteres hullámhosszokat elnyeli a földi atmoszférában lévő vízpára. Mikor az idő letisztult, sikeres tesztmegfigyeléseket végeztek. A teszteket és a beüzemelési időszakot követően az ArTéMiS-t máris számos tudományos projekthez használták fel. A célpontok egyike volt az NGC 6334, vagyis a Macskamancs-köd, amely a Skorpió konstellációban található. Az új fotó figyelemre méltóan részletesebb, mint az ugyanezen területet felölelő korábbi APEX-felvételek.
A Macskamancs-köd több tízezer új csillagnak ad otthont, és mintegy 200 ezer Napnak megfelelő anyagot vonultat fel, amely a csillagkeletkezést segíti. Egy idén közzétett új vizsgálat azt sugallja, hogy a csillagköd sztelláris „babyboom”-ot élhet át. A ködben lévő csillagok ugyanis sokkal gyorsabb ütemben születnek meg, mint az Orion-csillagködben, így az NGC 6334 a galaxis egyik legtermékenyebb csillagkeletkezési régiója.
Forrás: Hirado.hu