Mundruczó Kornél Nehéz istennek lenni című rendezésével búcsúzik majd a belgrádi alternatív színházi fesztivál (BITEF).
A 2013-as BITEF az átmenetek, a rendszerváltások újraértelmezésével, megkérdőjelezésével, revíziójával foglalkozik. A Blic belgrádi napilapnak nyilatkozva Mundruczó elmondta, hogy a mottó a modern Európa egyik alapproblémáját fogalmazza meg. Hozzátette: "Európában, mondhatjuk így, nagyon sokaknak okoz újra gondot a fennmaradás. És mivel az én előadásom az utolsó, remélem, hogy ez lesz az utolsó nehéznek levés, amivel az emberek találkoznak".A Nehéz istennek lenni című előadásról mesélve Mundruczó Kornél kiemelte, hogy a történet egyrészt a Sztrugackij testvérek egyik regényén alapul, másrészt pedig azon, ahogy a politika a nőkkel bánik. "Amit látunk, olyan mint egy valóságshow, a modern rabszolgaság bemutatása: valami, amit mindenki lát, de senki nem küzd ellene".
"Először platóskocsikon akartam megcsinálni ezt az előadást, de az megvalósíthatatlannak tűnt. Ezzel a témával foglalkozva pedig mindenképpen valahogy bele akartam vonni istent, aki a távolból figyeli a történteket" - idézte fel elképzeléseit a rendező. Az előadás az emberkereskedelemről, a prostitúcióról, a női szexrabszolgaságról, valamint a képmutatásról szól. Arra a kérdésre, hogy a művészet képes-e a politikai nyomás ellen küzdeni, Mundruczó Kornél azt válaszolta, hogy nem az a kérdés, hogy képes-e, a művészet feladata a küzdelem és a kérdések felvetése, a megkérdőjelezés.
A rendező elmondta, hogy a BITEF-et nagy múltú, ugyanakkor nagyon kortárs fesztiválnak tartja. Mundruczó Kornél egyébként három évvel ezelőtt a Frankenstein-terv című előadásáért megkapta a BITEF különdíját.
Forrás: Hirado.hu