A kínai kommunista vezér legendás idézetgyűjteménye a világ második legnagyobb példányszámban kiadott könyve. Mao Ce-tung Kis Vörös Könyve novembertől új verzióban jelenik meg Kínában.
Az újra kiadott könyv nem lesz különösebben kicsi és a borítója is csak részben ölti magára a híres vörös színt. A Mao vezér idézeteinek (közismert nevén a Kis Vörös Könyv) újrakiadását sokan a korábbi kommunista korszak retorikájának hivatalos újjáéledéseként értékelik - írja a The Guardian online. A gyűjtemény novemberben újra olvasható lesz Kínában, évtizedekkel azután, hogy a maoizmus bukását követően „kegyvesztetté" az országban.Egyedül a Biblia jelent meg nagyobb példányszámban, mint Mao idézetei - ez a tömeges jelenlét és könyvterjesztés is nagyban hozzájárult Mao Ce-tung személyi kultuszához. A Kulturális Forradalom (a Kínai Kommunista Párt terrorjának 1966-1976-ig tartó időszaka) alatt egy milliárd példány keringett a könyvből az országban: emberek milliói görnyedtek a lapok felett a napi pihenőidőben, írástudatlan földművesek tanultak meg belőle részeket szó szerint. Nyugaton is terjedtek a fordítások a radikálisok körében.
Miután a terror intenzitása visszaesett, a Kis Vörös Könyv terjesztése is alábbhagyott, még jóval Mao halála előtt. Kínában megindultak a reformok és a nyitás politikája, ezt követően a hivatalnokok próbálták eltüntetni az előző érát idéző könyvet, és megkezdődött a kiadványok bezúzása.
Később kereskedelmi célokkal megindult a gyűjtemény újranyomtatása, és a kommunista vezér gondolataihoz szóló bevezetéseket is nyilvánosságra hoztak, de mostanáig nem jelent meg Mao munkáinak hivatalos újrakiadása. „Ez egy nagyon kényes téma volt az utóbbi évtizedekben" - mondta el Daniel Leese, a Mao kultusz (Mao Cult) című könyv szerzője, a Freiburgi Egyetem professzora.
Az új verzió várhatóan novemberben kerül a kínai könyvesboltok polcára, nem sokkal Mao Ce-tung születésének 120. évfordulója előtt. Chen Yu, a kiadvány főszerkesztője (aki egyébként a Katonai Akadémia nyugalmazott ezredese) szerint a könyv „önkéntes kezdeményezésre" született. „Semmi mást nem szeretnénk, mint kiadni egy könyvet ugyanúgy, ahogy más tudósok például Konfuciusz tanain dolgoznak... Nem bonyolult politikai célok vezérelnek minket a munkában" - reagált a könyvet ért támadásokra a főszerkesztő.
Forrás: The Guardian