Október 3-án, csütörtkön kezdődik, és vasárnapig tart a 13. Filmtettfeszt Magyar Filmnapok.
A Filmtett filmes szakfolyóirat „születésnapi rendezvényeként” Kolozsváron megalapított Filmtettfeszt első kiadását 2001-ben szervezték meg.A rendezvény célja a friss magyar filmek vetítése a kolozsvári közönségnek – olyan alkotások, amelyek nem kerültek moziforgalmazásba Romániában –, ugyanakkor bemutatkozási lehetőség és nyilvánosság biztosítása az erdélyi filmesek alkotásainak. Az azóta eltelt több mint egy évtizedben a magyarországi filmválogatás mellett megerősítették a program erdélyi vonulatát is: némafilmek, amatőr alkotások, kisjáték-, dokumentum- és animációs filmek befutott alkotóktól, diákmunkák, illetve Erdélyben készült egészestés alkotások egyaránt terítékre kerültek.
Kísérőrendezvényként közönségtalálkozók, filmes témájú kerekasztal-beszélgetések, könyvbemutatók, különféle workshopok és filmszakmai gyorstalpalók tarkítják évről évre a programot.
A Filmtettfeszt – Magyar Filmnapok 2011-ben kilépett Kolozsvárról: a Metrion Egyesület segítségével egy napra Nagyváradra is átköltözött. 2012-ben nagyszebeni és székelyudvarhelyi helyszínek csatlakoztak, 2013-ban pedig összesen hét erdélyi városban (az említetteken kívül Nagybányán, Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön) szervezhették meg a Filmtettfesztet.
A belépés ingyenes minden vetítésre és kísérőrendezvényre.
A Filmtettfeszt kiemelt eseményei:
A Sárga Csikó Díj átadása – Az első erdélyi magyar játékfilmről elnevezett életműdíjat 2012-ben alapította a Filmtett Egyesület. Az egyesület évente tüntet ki a díjjal egy olyan filmes személyiséget, aki munkásságával jelentős mértékben segíti vagy segítette a kezdő és tapasztalt erdélyi filmesek pályájának alakulását. A díjat idén Buglya Sándor rendező, producer veszi át.
Világrém. 100 éves az erdélyi filmgyártás – Élő zongoramuzsikával kísért vetítéssel emlékezünk Kolozsváron, Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön az erdélyi filmgyártás (h)őskorára: bár az 1913-ban bemutatott Sárga csikó egyetlen teljes kópiája sem maradt fenn, rendezője, Janovics Jenő Világrém című filmdrámája szinte hiánytalanul megnézhető. A filmtörténeti és -technikai mérföldkőnek számító alkotás vetítését Szép András kíséri zongorán. Az évforduló kettős: a Világrém vetítésének otthont adó Művész mozi is alapításának 100. évfordulóját ünnepli idén – ez a legrégebbi, ma is moziként működő filmszínház Romániában.
Forgatókönyv-fejlesztés a Magyar Nemzeti Filmalapnál – A 2011-ben létrehozott Magyar Nemzeti Filmalap jelenleg a legfontosabb magyarországi filmes pályáztató. Elsősorban mozis bemutatásra szánt egészestés játék- és dokumentumfilmek, valamint animációs munkák fejlesztéséhez, gyártás-előkészítéséhez és terjesztéséhez nyújt támogatást. A 13. Filmtettfeszt keretében bemutatkozik Kolozsváron a Filmalap forgatókönyv-fejlesztő csapata: Divinyi Réka forgatókönyv-fejlesztési igazgató, Benkő Orsolya, Hegedűs Bálint és Maruszki Balázs forgatókönyv-fejlesztők.
Drakula halála. Felolvasóest az Insomniában – Bár sokan F. W. Murnau Nosferatuját tartják az első Drakula-filmnek, volt egy olyan – magyar – filmalkotás, amely egy évvel megelőzte az expresszionista mester munkájának bemutatóját: Lajthay Károly Drakula halála című filmjét 1920-ban, Bécsben mutatták be. A hajdani világsiker alapjául szolgáló filmregény amatőr felolvasószínház formájában elevenedik meg a 13. Filmtettfeszten.
Szerző a tükörben. Könyvbemutató – Vincze Teréz Szerző a tükörben. Szerzőiség és önreflexió a filmművészetben című kötete a Metropolis könyvtár első darabjaként jelent meg június végén Budapesten. A kötet kolozsvári bemutatóján vendégünk lesz a könyv szerzője, Vincze Teréz filmtörténész, filmesztéta. A kötetet bemutatja Pethő Ágnes egyetemi docens, a Sapientia EMTE Fotó-, film-, médiaszakának tanszékvezetője.
Kiemelt vetítések
Hideg napok. Kovács András három filmje – Kovács András filmrendező a Kolozs megyei Kidében született 1925-ben. Tanulmányait a Kolozsvári Református Gimnáziumban kezdte, majd a Bolyai Egyetemen folytatta. Több mint fél évszázados rendezői, forgatókönyvírói és dramaturgi pályája Budapesten kezdődött 1950-ben. A 13. Filmtettfeszten Hideg napok, Falak és Szeretők című filmjeit vetítjük a 88 éves rendező jelenlétében, Kolozsváron.
Rodriguez Endre, Daróczy József: Férfihűség (1942) – A Páger Antal, Tolnay Klári és Bulla Emma főszereplésével készült romantikus filmdráma történetével és forgatási helyszínei révén is Kolozsvárhoz kötődik.
Koltai Róbert: Sose halunk meg! – Szórakozás és nosztalgia Koltai Róbert legnépszerűbb filmjével, amely éppen 20 évvel ezelőtt készült. A film 70 éves rendező-főszereplője részt vesz a vetítésen és az azt követő közönségtalálkozón.
Maksay Ágnes: Márton Áron boldoggá avatása – A kolozsvári rendezőnő háromrészes dokumentumfilmjének premierje. Az 1989-es rendszerváltást követően a Romániában létező katolikus egyházmegyék közültíz indított be boldoggá avatási pert, számszerint tizennégyet. Az erdélyi római katolikus egyházmegye a legendás püspök, Márton Áron perét kezdeményezte. Mit jelent és hol tart ma a hitvalló püspök boldoggá avatási folyamata – erre keresi a választ ez a három részes dokumentumfilm.
Vetítések gyerekeknek – A szervezők a legkisebbeket is várják a mozikba: Kolozsváron vasárnap délelőtt kerül terítékre Dargay Attila Vuk című animációs klasszikusa, a Balogh György-féle, 2012-es Tüskevár-adaptáció pedig minden vetítési helyszínen várja a nagyobbacska gyerekeket.
További részletek itt.