A második világháború története - A villámháborútól Moszkváig címmel jelent meg a Kossuth kiadó gondozásában a BBC History újabb különszámának első része.
A kötet a háború előzményeit összefoglalva nagyjából Sztálingrádig vezeti el az olvasót. A zömében neves brit szerzők tollából származó 22 cikk és a tömör, ugyancsak cikkszerű leírásokból álló kronológia tényanyag, kivételesen gazdag, több száz képből összeállított illusztrációjával azokat is új ismeretekkel és megvilágításokkal lepi meg, akik már sokat tudnak a második világháborúról.
Európa nagy részén 1939 nyara hosszú és szép volt, csakúgy, mint 1914-ben. Milliók utaztak a tengerhez, tavakhoz, hegyekhez. Sokuk lelkében különös egyensúly alakult ki: úgy tűnt, hogy az idő, a béke és a háború között lebeg félúton. Ez a hangulat tükröződött a nagy fővárosok kancelláriáiban is, ahol nem volt nyoma annak a lázas izgatottságnak, amely 1914 júliusában vagy 1938 szeptemberében uralkodott. Mindössze a béke utolsó tíz napjában szállt le a Végzet Angyala, s nyomába jöttek a Zűrzavar és a Kapkodás ikermanói is. (John Lukacs)

1918 novembere. Fölszabadult öröm a győztesek oldalán, nyomott hangulatú megkönnyebbültség a másikon, de szilárd hit világszerte: jó ideig nem fog még egyszer rátörni Európára a háború szörnyetege. De Bécsben, a kávéházi asztalnál ülő írót elkerülte a Béke Múzsája. „Az emberiség egyik fülén bemegy az ágyúgolyó, a másikon kijön" – írta Karl Kraus. Neki lett igaza. Jóllehet alig két évtizeddel később, 1939 nyarán a kormányhivatalokban és a vezérkarokban a derűlátás még fölébe kerekedett az aggodalmaknak, augusztus végén.

A túlnyomó többség nem értette, hogy mi és miért tört rá a világra. Ma a legtöbbünk úgy véli, már mindent tudunk a második világháborúról. Sok kiváló történész azonban másképpen gondolja. Egy csaknem fél évszázada a témában publikáló, világhírű brit hadtörténész új könyvét írva döbbent csak rá, mi mindent nem tudott, illetve rosszul tudott a második világháborúról! A korszakkal foglalkozó egyik legtekintélyesebb magyar történészt is megkértem, hadd jelentethessük meg ebben a kiadványunkban egyik korábbi írását. Azzal utasított el, hogy a történeti művek szavatossági ideje legfeljebb három év – azután mindent újra kell gondolni.

Ez a szakmai hozzáállás teszi indokolttá a mi munkákat is. Az első világháború története után három újabb kiadványban, a ma szemszögéből adunk olyan mozaikkockákat a második világháborúról, amelyek összességükben vázolják fel az egészet, az emberiség történetének – nyugodt szívvel állíthatom – legdrasztikusabb, legrövidebb idő alatt végbement fordulatát. Az „ettől fogva minden megváltozott" kiváltképp érvényes hazánk történetére. Összeomlott egy tévútra épített jövőkép, majd azt követően olyan nemzetközi erőtérbe került az ország, amelyben mozgástere szűkebbre szorult, mint 1944 előtt bármikor. Magyarország
passzív elszenvedője és egy ideig aktív szereplője volt a világ java részére kiterjedt háborúnak, ezért úgy gondoltuk, hogy útjáról a hadba lépésig, majd részvételéről a tengelyhatalmak oldalán, külön kötetben adunk fejezeteket a kedves Olvasónak. Bízom benne, hogy – hasonlóképpen a Nagy Háborúról szóló kiadványunkhoz – a folytatás, a most kezdődő háromrészes sorozat is fölkelti érdeklődésüket.
Papp Gábor, főszerkesztő
A második világháború története II. kötete 2013. november 29- én, a III. kötet, amely Magyarország a második világháborúban történéseit dolgozza fel, 2014. március 28-án jelenik meg.