Az anonimitásban alkotó brit graffitiművész felkavarta az amerikai nagyváros lakóinak életét egyhónapos projektjével. Októberben minden nap újabb műalkotással jelentkezik a zsúfolt utcákon.
A világhírű street art művész Jobb kint mint bent (Better Out Than In) címmel hirdette meg új New York-i projektjét október elején. Korábban már írtunk az első alkotásokról, amelyek általában nem érték meg a falra kerülésük másnapját, és 24 órán belül ellenséges graffiti bandák lefestették őket.A héten azonban úgy tűnt, a naponta újabb helyeken felbukkanó falfestmények önjelölt biztonsági őröket kaptak. A Manhattanben és Brooklynban felbukkanó újabb graffitik mellett két srác 5 dollárt hajt be minden kíváncsi járókelőtől, aki szeretné látni Banksy újabb alkotását. Ahogy a pizzásdobozban gyűlnek a bankók, a kartonlap elkerül a kép elől, és feltárul az aktuális graffiti: egy hód, ami éppen egy utcai vezetéket készül megrágcsálni.
Ezzel a fordulattal a projekt nemcsak a művészeti szféránál maradt meg, hanem egy bizarr társadalmi kísérletbe is átfordult. Vajon az önjelölt jegyárusok a feltétlen szabadság és az "ingyenes street art mindenkinek" amerikai elveit vágnak a kukába a tettükkel? Vagy a New York-i lakók megérdemlik a pénzbeli kompenzációt, ha a kerületüket nyughatatlan graffitisek és a street art rajongói lepik el egy hónapon keresztül?
Az utcákon megjelenő feliratok és képek mellett Banksy projektje az online szférában is terjed. A hatodik napon egy YouTube-videó került elő, ahol iszlám lázadók Allah nevének emlegetése közepette rakétavetővel szedik le Dumbót, a repülő elefántot az égről. A művész honlapján a következő szöveg jelent meg a videó mellett: "Nem posztolok képet a mai napon. Nem lennék rá képes, miután ez a sokkoló felvétel felbukkant..."
Pénteken egy visító hangokat kiadó játékállatokkal megpakolt teherautó járta New York utcáit Banksy projektjének részeként. A járókelőket sokkoló, a kisgyerekeket táncra vagy sírásra késztető jelenség "az élelmiszeriparban uralkodó kegyetlen állapotokat" kommentálja.
Az inkognitó ellenére a kreatív gondolkodású és egyedi stílusú gerillaművész interjúkat is adott, amelyben rejtőzködő életmódjának nehézségeiről is beszélt. Banksy azt is felvetette az egyik beszélgetésben, hogy végérvényesen lemondana a művészeti galériákban való jelenlétről.