Pedro Almodóvar szerint a spanyol kormány szisztematikusan végez a mozikkal: a filmrendező online cikkben kritizálta a pénzügyminisztert a mozijegyek áfájának felemeléséért.
Almodóvar a spanyol filmesek és a jobboldali kormánypárt között zajló egyre dühösebb csatározásba kapcsolódott be az infoLibre honlapon megjelent írásával. A nagy tekintélynek örvendő rendező Cristobal Montoro pénzügyminisztert hibáztatta az áfaemelés miatt, ami sokak szerint számos filmszínház bezárásához és munkahelyek százainak megszűnéséhez vezetett.Montoro a múlt héten kijelentette: a spanyol filmes ágazat nem a hazai gyártású filmek állami támogatásának csökkentése vagy az adók miatt került nehéz helyzetbe, hanem azért, mert gyengék a produkciók. A pénzügyminiszter ugyanakkor közölte, hogy a filmipar, mint a spanyol gazdaság egy olyan ágazata, ami gazdasági és kulturális eredményekkel is jár, a kormány teljes támogatását bírja.
"Valakinek tájékoztatnia kellene a minisztert, hogy Franciaországban hétszázalékos, de jövőre már csak ötszázalékos a mozijegyek áfája, az olaszoknál tíz százalék, Németországban pedig 11 százalék a spanyolországi 21 százalékkal szemben" - hangsúlyozta Almodóvar.
A rendező emlékeztetett arra, hogy a hagyományosan baloldali érzelmű spanyol filmesek és a kormány közötti konfliktus az iraki háború idejére nyúlik vissza. "2003-ban a spanyol filmvilág tiltakozott az iraki háború ellen, amivel kivívta az egymást követő néppárti kormányok rosszindulatát. Pedig a spanyolok 90 százaléka szintén a háború ellen volt, ahogy azt szerte az országban utcai felvonulásokkal demonstrálták" - idézte Almodóvar írását a The Guardian online kiadása a hétvégén.
A kormány nem vette figyelembe az emberek akaratát, és az akkori miniszterelnök, José María Aznar magával rántotta az országot a háborúba. A háborúra mondott nem következtében a spanyol film a néppárti kormány fekete báránya lett, a jelenlegi megszorítások és lenézés is válasz erre a nemre - fogalmazott a rendező, hozzáfűzve, hogy akkor sem bánta meg, "ha egyetlen mozi sem marad nyitva" Spanyolországban.
Az elmúlt négy évben a spanyol film állami támogatásának összege megfeleződött. 2014-ben a spanyol nemzeti filmalap mindössze 33 millió eurót (tízmilliárd forintot) kap, 14 százalékkal kevesebbet, mint tavaly.
A nemzetközileg is elismert, Oscar-díjas alkotó kifejtette: nem ért egyet azokkal, akik azt állítják, hogy a művészeknek nem kell beleártaniuk magukat a politikába. A Dárfúrban az emberi jogokat védelmező George Clooney és a Barack Obamát támogató Bruce Springsteen példáját felhozva leszögezte: ugyanannyi joga van a művészeknek is a szabad véleménynyilvánításhoz, mint bárki másnak. "A politikai tiltakozásokat polgári kiállásként kell értelmezni, valamint demokráciánk egészségének jeleként" - írta.
Az Asszonyok a teljes idegösszeomlás szélén, a Mindent anyámról, és a Beszélj hozzá! alkotójától a magyar közönség legutóbb a Szeretők, utazók című produkciót láthatta, amely szerepel az idei Európa Filmdíj nevezettjei között.
Forrás: MTI