Szólólemezt készített Tóth Zoltán, a Republic egyik alapítója, gitárosa, dalszerzője. A cím egyértelmű utalás a csapat idén márciusban elhunyt énekesére, Bódi László „Cipőre".
A Húsvéti hó 12 dalának túlnyomó része már Cipő halála után készült, erre a lemezre. A kivételt a záródal, az elhunyt énekessel rögzített Felfedezni a várost jelenti. „Előbbit nem a Republic számára írtam, és nagy szerencse, hogy Cipő felénekelte, így válhatott egy múltból küldött meglepetés ajándékká a rajongók számára" – mondta Tóth Zoltán.A pop és a rock határán működött, rendkívül népszerű Republic 1990-től 23 éven át, egészen Cipő idei haláláig létezett, 37 albumot adott ki, és számos szakmai elismerést kapott. „A lemez címe és a címadó szám szövegét áthatja a Cipőre utaló tartalom, de a húsvéti hó általánosabbat is jelent, a havazás húsvétkor a ragaszkodó és nehezen eresztő múltat szimbolizálja. Cipő zűrzavaros, nehéz életén mindig átsütött egy bizonyos tartás és magasabb lelki-égi kapcsolat. Művészete is ebből a forrásból eredt" – magyarázta a gitáros.
A lemez hangzása jellegzetesen republicos, Tóth Zoltán azt mondta, ezt ha szeretné, se tudná megkerülni. Hozzáfűzte: automatikusan nyúl a korábbi évek alatt kifejlesztett és bevált hangszerelési megoldásaihoz. „Természetesen Cipő nélkül nem lehet Republic-lemezt készíteni, a Republic már múltbéli kaland."
A zenész mindennél izgalmasabbnak nevezte, hogy az egyszerre megszólaló hangszerek éppen milyen harmóniát fejeznek ki, milyen összérzetet keltenek és miért. „A Republicban többféle komponens volt egységbe olvasztva. Az egyik a nagyon régi, korai beat-hangzások következetes megjelenítéséről szólt, voltak azonosulások a new-wave-korszakból, folkos elemek is megjelentek, és voltak a kifejezetten saját fejlesztésű hangzások, amely például A 67-es út című dalban hallható" – jegyezte meg.
A Republicban Cipő írta a legtöbb zenét és szöveget, mellette Tóth Zoltán egyedül ötven számot írt, emellett tíz instrumentális felvételt komponált, húsz dalt pedig társszerzőként jegyez. A basszusgitáros Boros Csaba és a gitáros Patai Tamás is írt dalokat. „A Republic Cipő személyisége által erősen átszőtt és meghatározott történet volt, amelyet meg kell őrizni a méltóságnak. Hogy az új kaland rezonál-e bármiben múltbéli elemekkel, az felfedi magát, ilyen irányú szándékolt ambícióim nincsenek" – fogalmazott a zenész.
Tóth Zoltán 2013. október 26-án 17 órától dedikálja az Alexandra Irodalmi Kávéházban a Húsvéti hó című albumát. A Grund Records gondozásában október 18-án megjelent lemez olyan szólóanyag, amelyen egy időközben megalakult zenekar, a Köztársaság Park játszik: Veér Bertalan zongorázott és hegedült, Perger István „Guszty" ütőhangszereken játszott, a Sugarloafból ismert Győri Balázs basszusgitáron, Pesti Viki gitáron, Loch Lívia shakeren, és vokálozott is. A dalokat Tóth Zoltán énekelte fel, holott a Republicban 23 éven át nem ő volt a frontvonalban. „A megszokott, amolyan töprengő-tevékeny zenei pozíciómból nagyon kimozdítottak a körülmények. Hiányzik belőlem a fizikai exhibicionizmus, amelyet a frontemberséghez tartozónak gondol az ember. Eddig három olyan alkalom volt nemrégiben, amikor megélhettem ezt a szerepet. Érdekes érzés, valahogy mégiscsak átcseréli az embert, jó és természetes élménnyé változik" – fejtette ki.
Cipő márciusi halála után a Republic tagjai különféleképpen gondolkodtak a folytatásról. Ez oda vezetett, hogy április óta Republic 67 néven Sipos F. Tamás énekessel, de Tóth Zoltán nélkül működnek a többiek. „A témakörrel kapcsolatos véleménykülönbség mindig is meglehetett, csak a körülmények a tragédia után hozták felszínre. Az volt a gondom, hogy ha egy formáció folytatólagos utódnak tekinti magát, akkor ezzel leminősít egykoron létező egyedi kvalitásokat, magasságokat, amelyekkel a csapat valaha rendelkezett. Persze bárki ott és akkor játszik régi dalokat, ahol és amikor csak akar" – nyilatkozta erről a zenész.
Tóth Zoltán és a Köztársaság Park koncertrepertoárja fele részben már az új dalokból áll, és szerepelnek benne az általa írt Republic-számok, köztük az Emberlelkű földeken, az Ezer kincs, ezer nyár, a Nem volt még soha így és az Ég veled most. „Cipő szerzeményei előtt is tisztelgünk, mindebben segít nekünk gyakori vendégünk, Bordás Anasztázia, egy nagyszerű hangú énekes".
Forrás: Magyar Nemzet Online