A Varsói Szerződés tagállamainak hadseregei a szovjet csapatok vezetésével 1968-ban lerohanták Csehszlovákiát. Az akkor harmincéves Josef Koudelka fényképezőgéppel a kezében rendületlenül az utcákat járta.
Az ikonikussá vált fotográfiákat most Bukarestben láthatják az érdeklődők. Az egyik látogató szerint az idősebbek emlékezhetnek még azokra az időkre, a fiatalok pedig megtanulhatják, mit is jelent a szabadság és az emberi jogok védelme.A fényképek úgy maradtak meg, hogy a negatívokat sikerült kicsempészni az országból, és eljuttatni a Magnum fotóügynökséghez. A képeket végül a Sunday Times magazin publikálta ismeretlen prágai fényképész, P. P. aláírással, mert Koudelka családja Csehszlovákiában maradt.
„A képek nagyon fontosak, mert dokumentálják, ami történt, vagyis azt, hogy hazudtak az oroszok – magyarázta Koudelka –, és még mindig hazudnak az újságokban, a tévében, mindenütt. Az embereknek nincs más dolguk, minthogy emberi lényként reagáljanak arra, amit látnak" – tette hozzá a cseh fotográfus.
Koudelka fényképei különösen közel állnak a románokhoz, mert országuk nem vett részt Csehszlovákia 1968-as lerohanásában. A Prága '68 című fotósorozatot az év végéig Románia több városában is kiállítják.
Forrás: Euronews