Közel teltházzal vette kezdetét az idén húszéves Budapest Pride LMBTQ Filmfesztivál vetítéssorozata a Toldi moziban. Több mint negyven alkotást, játék-, dokumentum- és rövidfilmeket is vetítenek.
A filmvetítéseken túl a fesztivál workshopjain és beszélgetésein szó lesz a többi között az idősebb LMBTQ emberek helyzetéről, az öregedéssel együtt járó félelmekről, az AIDS-ről, valamint a transzszexuálisok problémáiról. Budapesten a Toldi és a Művész moziban, valamint a Hátsó kapu elnevezésű, Dohány utcai kulturális térben várják az érdeklődőket. Idén a budapesti eseményekhez csatlakoztak pécsi, szegedi és miskolci helyszínek is.
A fesztivál nyitónapján a Toldi moziban és a vidéki helyszíneken azonos időben játsszák az Így is, úgy is Laurence című kanadai filmet. A tavaly Cannes-ban Queer Pálma-díjjal jutalmazott alkotásban a tanárként dolgozó Laurence elárulja barátnőjének, Frednek, hogy igazából nőnek érzi magát. A főhősök szembeszállnak környezetük előítéleteivel, felülemelkednek a társadalom fóbiáin - olvasható a film ismertetőjében.
Húsz évvel az 1993-as I. Magyar Meleg és Leszbikus Filmfesztivál után szombaton újra a Toldi mozi adott helyet a november 3-ig tartó vetítéssorozat megnyitójának. Nagy Szilvia, a filmfesztivál programigazgatója kiemelte, hogy több okból ünnepelnek a filmfesztivállal. Részben az évfordulót, részben azt, hogy a hazai LMBTQ közösség még egy jelentős kulturális programsorozattal gazdagodott. A megnyitón Adele Eisenstein, az első fesztivál szervezője személyes okok miatt nem tudott jelen lenni. Felolvasott levelében köszöntötte a résztvevőket, továbbá hangsúlyozta, hogy az 1993-as volt az első kelet-európai Meleg és Leszbikus Filmfesztivál, amely mérföldkő volt a diszkrimináció elleni küzdelemben. A kanadai nagykövetség képviseletében Brian Ebel politikai és közéleti ügyekért felelős tanácsos beszéde zárta az ünnepélyes megnyitót, aki elmondta, nagyon fontosnak tartja az emberi jogokért való kiállást, a kultúra eszközeivel is.
Az évek óta többezer filmrajongót megcélozó esemény kiemelkedően fontos a hazai LMBTQ (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer) közösség számára, akik elfogadó közegben nézhetnek meg egy exkluzív válogatást a legújabb LMBTQ témájú filmekből. A díjnyertes filmek vetítése azonban a többségi társadalmat is megszólítja: kifejezi, hogy a sokszínűség és az elfogadás, egymás megismerése nagyon fontos érték.
Bár a filmfesztivál elsősorban kulturális esemény, fontos társadalmi üzenete is van: felhívja a figyelmet az LMBTQ embereket világszerte, nap mint nap érő diszkriminációra is. Ez az üzenet hangsúlyosan jelenik meg a válogatott filmek tematikájában is.
Október 31-én a Toldiban, november 3-án a Művész moziban lesz látható az Egy pestis túlélői című amerikai dokumentumfilm, amelyet Oscar-díjra is jelöltek a legjobb dokumentumfilm kategóriában. Az alkotás bemutatja, hogy a New York-i HIV-pozitív aktivisták 1987-es tüntetéssorozata miként hívta fel a döntéshozók és a közvélemény figyelmét a betegség kezelésének fontosságára.
A Művészben november 1-jén játsszák a Tiltott szerelem című lengyel filmet, amely az idei Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztiválon elnyerte az egykori szocialista országok kiemelkedő filmjeinek járó East of West-díjat. Tomasz Wasilewski alkotása két rendőr szerelméről és a főhős boldogságkereséséről szól.
A Kinek a nevében? című lengyel filmet Malgorzata Szumowska rendezte, a történet főhőse mássága felfedezése után a papi hivatásba menekül. Az alkotást november 2-án, valamint a fesztivál zárónapján - november 3-án - láthatják az érdeklődők a Toldi moziban, ahol a film kapcsán a vallás és az elfogadás kérdéséről tartanak beszélgetést.
A Kakaó című Fülöp-szigeteki dráma egy idős férfi mindennapjait, az öregségtől való félelmét meséli el. Jun Lana filippínó rendező filmjét október 28-án és november 2-án vetítik a Toldi moziban.
Az LMBTQ filmfesztivál október 26. és november 3. között kerül megrendezésre, az ott vetített díjnyertes filmek nagy részét először és sok esetben kizárólag a fesztiválon láthatja a közönség.
A részletes program elérhető a filmfesztivál honlapján és Facebook-oldalukon.