Október 31-én lesz 20 éve, hogy a Szabad Európa Rádió utoljára közvetített magyar nyelven. Ezen a napon az Országos Széchényi Könyvtár Történeti Interjúk Tára felidézi a Szabad Európa Rádió Magyar Osztályának történetét.
A rendezvényen több korszakot is bemutatnak: a kezdeteket, az ötvenes évek hidegháborús időszakát és a magyar forradalmat, illetve a 80-as éveket, a rendszerváltozást és a búcsút 1993. október 31-én.Az egykori rádiósok visszaemlékezései – archív és új interjúk, a rádióadások hanganyaga, filmek, dokumentumok segítségével szeretnénk legendákat és mítoszokat eloszlatni, a szemtanúk, szereplők segítségével bemutatni azt a teret, ahol a működés 42 éve alatt több száz magyar munkatárs, magyar emigráns dolgozott azon, hogy a Vasfüggöny mögé zárt Magyarországra is eljusson a „szabad hang".
A Szabad Európa Rádióban 1950. augusztus 4-én hangzott el az első magyar nyelvű - akkor még kísérleti adás. 1951. október 6-tól 1993. október 31-i megszűnéséig a Rádió rendszeresen sugározta magyar nyelvű műsorait Münchenből, a Magyar Osztály munkatársainak közreműködésével. 1952-ben költöztek a végleges helyre, a nevezetes Englischer Gartenbe.
Skultéty Csaba, aki a Szabad Európa Rádió munkatársa volt a kezdetektől, az utolsó évekre így emlékezik:
„...Magyarországon megtörtént a rendszerváltás. A híráramlás már nem tilos, megjelennek az első szabad újságok, jön a széles sajtószabadság. A Szabad Európa Rádió már nem olyan fontos. Ott, a rádión belül is merőben új a helyzet....Az új helyzet új felkészültséget, állásfoglalásban gondos árnyalatokat kíván, ezzel München már nem tud lépést tartani....A műsorsugárzás és ezzel a Szabad Európa Rádió magyar adásának a története végül 1993. október 31-én zárul. Az alapítási, megnyitó ünnepség 1951 októberében München bombák által megkímélt rangos szállodájában, a Hotel Reginában került megrendezésre. A búcsúest színhelye a legszerényebb: a rádió kantinja."
A Szabad Európa Rádió Magyar Osztályának archívuma az Országos Széchényi Könyvtár Történeti Interjúk Tárában található, az egykori munkatársak hagyatéka illetve a velük készült életútinterjúk mellett. A Szabad Európa Rádió adásanyagai 4617 tekercsen maradtak fenn, 1997-től kezdtek beérkezni az Országos Széchényi Könyvtárba és később, 2001 őszén kerültek a gyűjteménybe a Szabad Európa Rádió 1956-ban sugárzott hangdokumentumai 311 db 90 perces audiokazettán. A hangdokumentumok szinte teljes egészében tartalmazzák az 1956. október 22. és november 13. között elhangzott Szabad Európa Rádió adásokat, valamint a Kossuth Rádió adásait, melyeket a Szabad Európa Rádió úgynevezett Monitoring osztálya rögzített.
A Szabad Európa Rádióról szóló egynapos találkozó részletes programja:
A program október 31-én 9 órától 20 óráig az Országos Széchényi Könyvtár VIII. emeletén ingyenes napijeggyel látogatható.
Egész nap folyamatos vetítést tartanak a Történeti Interjúk Tára Szabad Európa gyűjteményében található mozgóképes dokumentumokból.
Esőjegy – Halász Péter portréfilm
Egykori rádiósok a képernyőn:
László László – interjúrészlet
András Károly – interjúrészlet
Ekecs Géza – interjúrészlet
Borbándi Gyula – interjúrészlet
Thassy Jenő – interjúrészlet
Deák István - interjúrészlet
Molnár József – interjúrészlet
Demonstrációs monitorokon fényképeket, mozgóképeket és hanginstallációkat láthatnak, hallhatnak a látogatók.
A Rádió műsorából:
1993. október 31. Búcsúműsor
1956. október 31. 57 évvel ezelőtt a forradalom 9. napja percről percre Tinédzserparti – összeállítás Cseke László műsorából
Üzenetek – 1956
Műsorszignálok
Valamint az ötvenes, hatvanas években a Rádióról készült mozgóképes dokumentumokat, filmrészleteket is bemutatnak.
A vetítésekkel párhuzamosan a Szabad Európa Rádió 1956-os gyűjteményét és a több mint 4 évtizedes működés fennmaradt hangdokumentumaiból válogatást hallhatnak a programon résztvevők.
15:00 - Itt a Szabad Európa Rádiója, a szabad Magyarország hangja -
A rádió összegyűjtött szignáljai
Üdvözlet az egykori „szabadeurópás" munkatársaknak:
Szemerei Péter, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója
Balogh László, a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumának elnöke
Hanák Gábor, történész, rendező
Könyveiket dedikálják: Skultéty Csaba és Büky Barna