Holodomor – Vörös Föld címmel készült opera az Egyesült Államokban az ukrajnai nagy éhínségről. A darab ukrajnai premierje november 21-én lesz a kijevi Nemzeti Operában – adta hírül vasárnap az ukrán média.
A bemutatót az 1932-33-as holodomor 80. évfordulójáról történő megemlékezések keretében tartják meg. Az operát, amelyet Virko Baley ukrán származású amerikai zeneszerző alkotott, elsőként az Egyesült Államokban mutatták be az év elején.A holodomorról szóló mű szövegét Bohdan Bojcsuk New York-i költő írta, aki a híradások szerint csaknem 30 éven át dolgozott a mű színrevitelén. Az opera az általa még 1962-ben írt Éhség című dráma alapján készült. A történet három főszereplője egy parasztasszony gyermekével, valamint egy kiábrándult volt tisztviselő, aki megbánta, hogy részt vett a kuláküldözésekben.
"Ezek a homlokegyenest eltérő ideológiájú és temperamentumú emberek véletlenül találkoznak össze. A néző betekintést nyer érzelmi életükbe, belső világukba, kapcsolatuknak egy szélsőséges körülmények közötti alakulásába. A sorsukon keresztül válik érzékelhetővé a holodomor minden szörnyűsége" - fejtette ki az opera zeneszerzője. A darab egyes jeleneteit balett- és pantomimelemek tarkítják.
A hatás emelése érdekében médiatechnikai megoldásokat alkalmaznak, például filmrészleteket vetítenek a 30-as évekből, valamint korabeli rádióadások, zeneszámok és az akkori politikai vezetők beszédeiről készült autentikus hangfelvételek hangzanak fel.
Holodomor
A holodomor (1932–1933) az ukrán nép történetének egyik legnagyobb katasztrófája: közvetlen halálos áldozatainak számát 6,5-7 millió és 10 millió közé teszik, amiből csak a gyermek áldozatok száma 3 millió volt.
A katasztrófa része volt a nagy szovjet éhínségnek, amely a Szovjetunió más részeit is érintette. A holodomor nevet kimondottan az ukránok által lakott területeket sújtó éhínségre használják. A történészek többsége ma már egyetért abban, hogy az éhínség fő okozója nem természeti katasztrófa, hanem a kommunista diktátor Sztálin vezette szovjet kormányzat politikája volt. Emiatt a holodomort gyakran ukrán holokauszt néven is emlegetik, arra is utalva, hogy a szovjetek (illetve az orosz vezetés) azért idézte elő az eseményeket, hogy leszámoljon az ukrán néppel, illetve az ukrán parasztsággal mint politikai és társadalmi tényezővel.
A történészek közt nincs arról egyetértés, hogy a holodomorhoz vezető politika kimeríti-e a genocídium jogi definícióját, de tíz ország már elismerte a holodomort népirtásnak. 2006. november 28-án az ukrán parlament törvényt fogadott el, amely szerint a mesterségesen előidézett éhínség az ukrán nép ellen elkövetett népirtás volt.
Forrás: MTI