Jankovics Marcell Kossuth-díjas grafikusművész a Sebestyén Gyula Gesta Hungarorum eposzához készített képsorozatából nyílik kiállítás november 7-én a Csíki Székely Múzeum Kossuth utcai galériájában.
Jankovics Marcell korunk meghatározó polihisztora. Otthonosan mozog a filmművészet, képzőművészet, a magyar kultúrtörténet területén. A magyar mondavilág a pályájának fontos témája, hiszen a János vitéz, a Fehérlófia és az Ének a Csodaszarvasról rajzfilmfeldolgozása is az ő nevéhez kapcsolható.A kiállításon bemutatott képsorozat elkészülését Sebestyén Gyula munkája ihlette: a kötet 1925-ben jelent meg Gesta Hungarorum A magyar hősmondák öt könyve címmel, témája a magyarok története, elő és őstörténete a világ teremtésétől Trianonig. Csak részben történelem, főleg mítosz, monda, hagyományápolás.
A rím nélküli alexandrinusokban írt költeményhez készült illusztrációk a sumérokat, szkítákat, kínaiakat, mint a magyarok őseit ábrázolja. A kronológiai sorrendben felsorakoztatott képeken a kezdeti elvontabb képi témákat a kitisztultabb, hiteles magyar történelemi események, alakok ábrázolása követi.
A nagyszabású könyvet kiegészítendően Jankovics Marcell a történethez igazodva, annak szellemében készítette el képeit, melyek nagyon erőteljesek, mozgalmasak, élettel telítettek. Figyelemre méltó a munkák míves, aprólékos, régi kort idéző kivitelezése, mely hosszas, komoly alkotómunka eredménye. A képek hangulata régi kódexek, vaskos történelmi könyvek cikornyás lapjait juttatja eszünkbe, melyek elkészítése értékteremtőnek számított a maga korában.
Jankovics Marcell rajzai minden szempontból kivételesnek mondhatók a történelmi könyvillusztrációk között, ahol komplex világot alkot szó és kép. A kiállítás megtekinthető 2013. november 29-ig.