Teltházzal indult a Concerto Budapest novembere a felújított Zeneakadémián. A hónap hátralevő részében is változatos programmal várják a koncertre járó nézőket.
Dienes Gábor oboaestje
November 16-án 19.30-kor a Páva utcai Zeneházban tartják Dienes Gábor oboaestjét. A Concerto Budapest szólamvezető oboistájának önálló estjén klasszikus oboadarabok hangzanak el. A koncerten közreműködik Budai Rita zongorán és Lakatos György fagotton. Az eseményhez a nagykovácsi HATOK képzőművészeti kiállítása kapcsolódik.
Műsor:
Bach: g-moll szonáta BWV 1060
Poulenc: Oboa szonáta
Saint-Saëns: D-Dúr Oboa szonáta, op. 166
Poulenc: Trió oboára, fagottra, zongorára
Dienes Gábor a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán 1980-ban szerzett egyetemi oklevelet oboa szakon, Pongrácz Péter növendékeként. 1976-tól a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarában, 1977-től a Magyar Állami Hangversenyzenekarban játszott. Ez utóbbi helyen másfél évtizedet töltött el, amelynek során részt vett a Zenekar nagysikerű külföldi fellépésein és lemezfelvételein.
1980-ban Solti György meghívására ösztöndíjas volt a Chicagói Szimfonikus Zenekarnál. Később – zenekari fellépésein kívül – fellépett a Liszt Ferenc Kamarazenekarral, a Budapesti Fúvósegyüttessel és más kamarazenei formációkkal.
1980-85 között, majd a kilencvenes évek közepétől óraadóként dolgozik a Zeneakadémián. 1992-96 között a Budapesti Fesztiválzenekar első oboistája.
1996-ban szerződött a Magyar Telekom Szimfonikus Zenekarhoz (ma Concerto Budapest), ahol a társulat meghatározó művészegyénisége. Nem csupán az oboa szólam vezetőjeként végez magas színvonalú munkát, hanem – a zeneigazgató közvetlen munkatársaként – a teljes fúvós kar művészeti vezetője. Tevékenysége kiterjed a fúvós összpróbák vezetésére, a karmester munkájának előkészítésére és általában a Zenekar művészi programjának meghatározásában való tevékeny részvételre.
2007-ben Liszt Ferenc-díjjal tüntették ki.
Concerto Grande
November 25-én 19.30-kor a Művészetek Palotájában, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben tartják a Concerto Grande sorozat következő koncertjét. A hangversenyen Leon Botstein vezényel, és közreműködik Perényi Miklós, csellóművész.
Perényi Miklós zenészcsaládban született. A budapesti Zeneakadémia után a római Santa Cecilia Accademián is diplomát szerzett 1962-ben. 1974 óta tanít a Liszt Akadémián, s a koncertezés és az oktatás mellett zeneszerzéssel is foglalkozik. Repertoárja a barokktól a kortárs művekig terjed. Munkásságát kétszer is Kossuth-díjjal ismerték el.
Leon Botstein Zürichben, Svájcban született. Amerikai karmester, zenetudós, egyetemi tanár, az amerikai Bard College rektora, a Central European University igazgatóságának elnöke, az Amerikai Szimfonikus Zenekar és a Jeruzsálemi Szimfonikus Zenekar zeneigazgatója. A világ leghíresebb zenekarainak élén vezényelt, a Concerto Budapesttel utoljára 2011-ben dolgozott együtt.
A műsorban Elgar In the South „Alassio" op.50 című művét, Lalo Csellóverseny op.76 darabját és Richard Strauss Don Quixote op. 35. zenéjét hallhatjuk.
Elgar 1903-1904 telét családjával együtt az olasz tengerparton, Alassio városában töltötte. Hosszú sétákat tett, és a vidék, az épületek, valamint a város története nyújtottak inspirációt a nyitány megszületéséhez. A premierre 1904. március 16-án került sor a Covent Gardenben, az „Elgar Fesztivál" harmadik napján. A maga korában nagyra becsült, spanyol származású francia zeneszerző, Édouard Lalo elsősorban Spanyol szimfóniájának és operájának, az Ys királyának köszönheti ismertségét. Gordonkaversenyét 1876-ban komponálta. A nyitótételt lassú bevezetés előzi meg, melynek zenei anyaga a gyors részben is alapvető jelentőséggel bír. A spanyol kolorit meghatározó ebben a művében is. Richard Strauss 1896 nyarát feleségével együtt Firenzében töltötte, itt kezdte foglalkoztatni egy zenekari darab megírása Cervantes lovagregénye alapján. A darab bemutatójára 1898-ban került sor Kölnben. Először a vonóskar szólaltatja meg azt a témát, mely a búsképű lovag megszemélyesítője, és későbbiekben a szólócselló dallama lesz, míg Sancho Panzát brácsaszóló jeleníti meg. A zene tökéletesen ábrázolja a regény történéseit.
Manó koncert - Égtájak: Észak
2013. november 17. vasárnap 11:00
Zeneház (Bp. IX. Páva u. 10-12)
Művészeti vezető: Iván Gábor
Közreműködik: Méhes Csaba – pantomim
A sorozatban a zene, a pantomim és a képzőművészet segítségével járják be a négy égtájat. Nyugati zenékkel indult a széria szeptemberben, most Északról hidegebb szeleket fújnak a fúvósok, északi zenékkel, dallamokkal várnak bennünket a muzsikusok.
Dzsopatán és Gásztonfild ifjúsági koncert (6-12 éveseknek)
2013. december 1. vasárnap 11:00
Zeneház (Bp. IX. Páva utca 10-12)
Arany János: Toldi
Zene, játék, színház, kicsiknek, nagyoknak... mindenkinek.
Művészeti vezető: Lakatos György
A Concerto Budapest ifjúsági koncertjén szülők, nagyszülők és gyerekek közösen járhatják végig Toldi útját számtalan utalás, játékos asszociáció, és természetesen a zene segítségével: a szereplőkhöz köthető hangszerekkel, a történethez kapcsolódó dalokkal, művekkel. A kísérő újra Lakatos György fagottművész lesz, a program megálmodója, művészeti vezetője, aki játékmester, karmester, mesélő és szereplő is egyben. Az előadások célja a komolyzene és a hangszerek megismertetése a jövő hangverseny-látogatóival, az érdeklődő gyerekekkel, fiatalokkal – mindezt játékos formában, interaktívan, a teljes előadás alatt bevonva őket a közös alkotásba.