Jimmy Nelson angol fotográfus egy nagyformátumú fényképezőgéppel barangolja be a távoli földrészeket, hogy megörökítse az utókor számára bolygónk veszélyeztetett népcsoportjait.
Hogyan készült a törzsi népekkel való találkozásokra?A legfontosabb az, hogy teljesen nyitottak legyünk, mindenféle előítélet nélkül közelítsünk feléjük. Ugyanis világunkban sajnos gyakran előfordul, hogy előítéleteinkkel mi magunk építünk szinte áttörhetetlen falakat. Tudatosan készültem arra, hogy a különféle törzsekkel való találkozásomkor mindenben partner leszek.
Ön nem csendes megfigyelőként kísérte az embereket, hanem „rendezőként" a fényképezője elé „csábította" őket. Miért?
Szeretném, ha az általam készített képek érzelmileg megragadná az embereket, gondolkodásra ösztönözze őket. Minél hatásosabb és erőteljesebb a környezet, annál több lehetőség van egy jó fotó megkomponálására, ami hatni fog a közvéleményre. Az volt a törekvésem, hogy e csodálatos emberekről minél kifejezőbb felvételeket tudjak készíteni a saját, autentikus környezetükben.
Mekkora befolyásuk volt a fotó alanyainak a képek megkomponálásában?
Gyakorlatilag semmilyen, én komponáltam meg a felvételeket, és minden egyes kockánál arra törekedtem, hogy kifogástalanul illeszkedjen a környezetükhöz. Szerencsére ez teljesen jól működött, hisz nagyon nyitottak voltak felém.
És szavak nélkül hogyan tudta konkrét elképzeléseit, gondolatait érvényre juttatni?
Minden esetben meg kell találni a kommunikáció módját. Ilyen helyzetekben néha bizony arra kényszerülünk, hogy nyelv nélkül is képesek legyünk jól kommunikálni, akár szemkontakttal, érintéssel, hanghordozással, testbeszéddel. Ezekkel a kommunikációs metódusokkal nagyon bonyolult dolgokat is képesek vagyunk elmagyarázni, közvetíteni.
Tudna erre konkrét példát is említeni?
Amikor Mongóliában a jéghidegben egy kazah törzsnél fotóztam, szinte ráfagyott az ujjam a fényképezőgép exponáló gombjára. Kínomban sírva fakadtam, és a sírásom miatt úgy tűnt, mintha egy felnőtt férfiból hirtelen kisgyermekké váltam volna – ezt látva a kazahok, rögvest segítettek, odafordultam hozzám. Természetesen a fájdalmam nem múlt el, de abbahagytam a sírást, mert azt akartam, hogy lássák, teljes odaadással rájuk figyelek és koncentrálok. Iszonyú jó képet akartam róluk készíteni. Aznap este borzasztóan fáztam, a kazahokkal egy sátorban aludtam, és mindegyik igyekezett gondoskodni rólam. Ez igen magas szintű kommunikációról tett tanúbizonyságot. A testbeszéddel olykor többet lehet elmondani, mint bármilyen szóval.
Utazása során mit tanult a törzsi népektől?
A törzsi népek hihetetlen gazdag kommunikációval és érzelemvilággal rendelkeznek, anyagi javakban viszont szegények. A mi „fejlett" világunkban sokszor nem élünk egységes családként, hiszen az időseket öregek otthonába küldjük, a gyermekeinket meg bölcsődébe dugjuk. Az általam felkeresett törzsi népeknél ez elképzelhetetlen. Az idősek ugyanúgy a család részét képezik, mint a kisgyermekek. Én személyesen azt a tapasztalást hoztam magammal, hogy előítéleteink, véleményeink alapján hajlamosak vagyunk arra, hogy gyakran áthághatatlan falakat építünk fel, de ha az ember nyitott a lehetőségekre, akkor hihetetlen területekre juthat el mind fizikálisan, mind pedig szellemi szinten is.
Forrás: Explorer World