615 ezer dollárért (135 millió forint) talált gazdára egy október végi árverésen Banksy náci katonával kiegészített tájképe. A graffitiművészhez hasonlóan névtelenségbe burkolózó vásárló azonban később visszalépett.
November elején már írtunk arról, hogy egy 50 dollárért árusított festmény több mint tizenkétezerszeres áron kelt el azután, hogy a graffitiművész saját figurájával, egy náci katonával egészítette ki az amúgy érdektelen, giccses tájképet.A Halloween napján tartott internetes árverés bevételét a Housing Works nevű alapítvány részére, AIDS-es hajléktalanok megsegítésére ajánlotta fel a névtelenségét féltve őrző utcaművész.
Banksy-hez hasonlóan a vevő személyisége is titokban maradt - az aukció honlapján "gopetri" néven regisztrált, és övé lett a nyertes licit. Hamar kiderült, hogy a graffitiművésszel ellentétben a vevő nem fog megfeleni a várakozásnak. Az árverés után rögtön visszalépett, és kihúzta magát a fizetés alól, a Housing Worksre hagyva a feladatot, hogy újabb vevőt találjon.
Az alapítvány felkereste az aukció további magas összegeket ajánló licitálóit, és talált egy másik anonimitásba burkolózó résztvevőt, aki ismeretlen árért megvette a festményt. És mi történt gopetrivel? „Még mindig nyomozunk, miért bújt ki a fizetés alól, és fenntartjuk magunknak a jogot, hogy döntsünk az ügyben" - mondta Matthew Bernardo a Hosuing Workstől. „De boldogak vagyunk a (második) eladásnak. Lezárult a folyamat, és végül jó helyre került a kép."
Banksy az átlagos tájkép előterébe applikált egy egyenruhás, jobb karján horogkeresztet viselő náci katonatisztet, amint az révetegen tekint előre a hegyeket és folyót ábrázol tájra. A már a saját kézjegyét is viselő festménynek a gerillaművész A gonosz banalitásának banalitása címet adta, utalva Hannah Arendt filozófusnak az Eichmann-perről szóló tudósítására, A gonosz banalitására.
A brit graffitiművész ezzel a jótékonysági akcióval fejezte be New Yorkban egy hónapig tartó gerilláskodását, amelynek során minden reggel egy-egy művészi falfirkával lepte meg a városlakókat a legkülönbözőbb és legváratlanabb helyeken.
Forrás: New York Magazine