Az Egyesült Államok moszkvai nagykövetségénél tüntettek kedden Grigorij Lepsz rajongói - a hatóságok az orosz előadót maffiakapcsolataira hivatkozva utasították vissza.
A büntetőintézkedést az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma kezdeményezte október végén mások mellett Grigorij Lepsz (eredeti nevén Lepsveridze) ellen. Az énekes a feltételezések szerint kapcsolatba hozható a Baráti kör nevű nemzetközi szervezett bűnözői csoporttal. A popénekest azzal gyanúsítják, hogy futárként a szindikátus egyik vezetője, az Egyesült Arab Emirátusokban élő Vlagyiszlav Leontyev nevében szállított pénzt valakinek. Lepsz a tiltás miatt nem tarthatja pénzét amerikai bankokban sem, és az ott lévő számláit zárolják.
Egy másik ismert orosz popénekes, Joszif Kobzon 1995 óta szerepel az amerikai tiltólistán, ugyancsak feltételezett maffiakapcsolatai miatt. A hatalom köreiben is kedvelt művész parlamenti képviselőként tevékenykedik, és hiába kért vízumot tavaly az Egyesült Államok moszkvai nagykövetségén. Kobzon elmondta az orosz állami televíziónak, hogy kollégája, Grigorij Lepsz elkeseredve hívta fel, miután megtudta, hogy feketelistára került, de ő azt javasolta neki, ne is törődjön ezzel. Lepsznek az orosz külügyminisztériumtól kezdve parlamenti képviselőkön keresztül sokan segítenek. Ő maga nevetségesnek és képtelenségnek nevezte a gyanúsítást.
"Törvénytisztelő állampolgár vagyok. Ha az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma bűnözőnek tart, akkor hantolják csak ki Frank Sinatrát és ültessék le. Ez ugyanolyan abszurd lenne, mint a velem kapcsolatos vádak vagy az iraki atombombáról kitalált mítosz" - írta internetes oldalán az Oroszországban és a Független Államok Közössége országaiban töretlenül népszerű előadóművész.