Az Erik Sumo Band zenéjét sokan szeretik, népszerű fővárosi klubkoncertzenekarnak számított az elmúlt években. Csaknem két év kihagyás után egyetlen alkalommal, december 29-én az A38 hajón ismét fellép a csapat.
"Nevezhetjük akár búcsú- vagy nosztalgiakoncertnek is, mindenki azt lát bele, amit akar. Szeretnék lezárni egy korszakot, az Erik Sumo Band mint zenei műhely megszűnt, akkor is, ha néhány év múlva esetleg megint adunk koncertet. Ezt a mostani fellépést is nehéz volt összehozni, a két énekes, Harcsa Veronika és Kiss Erzsi folyamatosan külföldön tartózkodik" - mondta Tövisházi Ambrus, a stílusát "western-pszichedelikus-kacat-popként" meghatározó együttes alapítója, vezetője az MTI-nek.Megjegyezte: ahhoz, hogy egy zenekar folyamatosan mozgásban legyen, nagyon fontosak a vidéki fellépések, de ezekből sokkal kevesebb volt, emellett a korábbi külföldi lehetőségek megfogyatkoztak.
A már telt házas december 29-i koncerten az Erik Sumo Band régi és újabb tagsága szinte teljes létszámban jelen lesz, az estről filmfelvétel készül. A zenekar történetében először és talán utoljára fordul elő, hogy négyen fognak énekelni, hiszen Tövisházi, Harcsa Veronika és Kiss Erzsi mellett az utolsó időszakban a csapathoz csatlakozott, egyébként gitározó Császári Gergő is ott lesz az A38-on. Mellettük Mészáros Ádám (gitár), Drapos Gergely (basszusgitár), Pápai István (ütőhangszerek), Farkas Zoltán (dob) és Balahoczky István (basszusgitár) lép színpadra.
A 2005-ben megjelent első Első Sumo-lemezen (My Rocky Mountain) az azóta szép karriert befutott Fábián Juli is énekelt, ám ő csak néhány hónapig volt a zenekar tagja, most sem fog fellépni velük. A zenekar további munkái: The Trouble Soup (2009), Twilight At the Zoo Vol. 1 (2011), The Ice Tower (2011).
Az Erik Sumo Band búcsújára egy best of válogatásanyag készült, kétféle változatban: a The Life and Adventures of Erik Sumo Band (2005-2013) egyrészt november 18-tól a Bandcamp netes oldalról tölthető le, másrészt a legelvakultabb rajongók számozott audiókazettán is beszerezhetnek egy némileg eltérő tartalmú, "álmodozósabb" verziót, amely összesen 50 példányban készült. Mindkét formátumon lesz néhány dal eddig nem hallott változatban.
"Már egy korábbi lemezünk, a The Ice Tower kapcsán terveztünk kazettamegjelenést, ami akkor nem valósult meg, de sok számban felhasználtuk a magnók kissé nyávogó-sziszegő hangját. Most egy kanadai gyárban készültek a kazetták. Bár ez alapvetően retró dolog, úgy tapasztalom, hogy még mindig sok embernek van otthon vagy a kocsijában magnója, és néhány kiadó elkezdett kis példányszámban műsoros kazettákat megjelentetni" - mesélte a billentyűs-dalszerző.
A best of-anyagon természetesen szerepelni fognak a legnagyobb slágerek, így a My Rocky Mountain (eredeti demóverzióban), a Secon, a Map of the World, a Queen of the Swamp vagy a Disco In My Head. Utóbbi például egy amatőr újpesti formáció, a Boglárka Citerazenekar érdekes előadásában szerepel a válogatásban, és egy klip is készült belőle. Csáki László képzőművész minden dalhoz készített egy külön grafikát, ezek a digitális letöltéshez járó pdf-en találhatók, az iPod-on lejátszva megjelennek a kijelzőn.
"Nagyon sok tervem van, akár zenekari formában is, de azt valamilyen más néven fogom megcsinálni. Lesz egy közös munkám Rost Andrea operaénekessel, egyfajta kísérleti zene, amihez régi harcostársam, Tariska Szabolcs ír szövegeket, és ehhez a Nemzeti Kulturális Alaptól pályázaton nyertünk egy összeget. Csinálok továbbá egy lemezt Magyarország 11 csodája címmel, amelyen különböző vendégénekesek fognak szerepelni" - fejtette ki.
Mint elmondta, két bemutatás előtt álló mozihoz, elsőfilmes rendezők alkotásához írt zenét: az egyik Ujj Mészáros Károly Liza, a rókatündér, a másik Zomborácz Virág Utóélet című műve. Tövisházi Ambrus lesz a producere a Kiscsillag negyedik lemezének, jövő őszre új lemezt tervez a Péterfy Bori & Love Banddel, és koncertezik a Tudósokkal is.
Forrás: MTI