Nyár elején Gezer város romjai alatt Salamon király koránál évszázadokkal régebbi település maradványait ásta ki egy kutatócsoport.

A várost sok évszázadon át uralták kánaániak, egyiptomiak és asszírok, a 10. századra tehető bibliai források szerint pedig egy egyiptomi fáraó adta Gezert ajándékba Salamon királynak, miután egyik lányát feleségül vette.Az ásatások a Tell Dzsezer nevű lelőhelyen egy évszázada folynak, és az eddigi leletek többsége a Kr. e. 10-8. századból származik. Gezerben található az ókori föld alatti víztározók egyik legnagyobbja, amelyet valószínűleg arra használtak, hogy ostromok idején biztosítsák a város víztartalékát.
Az ásatások során a rétegek között feltártak egy olyan szakaszt, amely a Kr. e. 14. századra nyúlik vissza. Onnan került elő egy III. Amenhotep fáraó korából származó szkarabeuszamulett, valamint filiszteus edények cserepei is. Valószínű, hogy az ősi települést kánaániak lakták, és egyiptomi befolyás alatt állt.
Andrew Vaughn bibliakutató, az amerikai Keleti Kutatások Iskolájának igazgatója elmondta: nem meglepő, hogy az izraeli és júdai királyságok korának egyik jelentős városa régebbi gyökerű, és már a véltnél korábban is fontos politikai és katonai szerepet töltött be.
Akié Gezer volt, az irányította a kelet-nyugati kereskedelmet is - közölte Vaughn. Ám a Római Birodalom idején a fő kereskedelmi útvonalak máshová helyeződtek, és Gezer veszített fontosságából. "Mint a mai szellemvárosok: ha áthelyezik a vasutat, a város elnéptelenedik" - magyarázta Steven Ortiz.
Forrás: MTI