Régészek több mint 600 pecsétnyomó és amulett páratlan leletegyüttesére bukkantak egy ókori török templomban. A leletek kora legalább 2400 év.
A műalkotások – nagy részük kitűnő minőségű – között pecsétnyomók, pecsételőhengerek és üvegből, kőből, valamint kvarcból készült szkarabeuszok is megtalálhatóak. A leleteket egy, a Jupiter Dolichenus viharistennek szánt szentélyben találták meg. A műtárgyak számos témaábrázolást mutatnak, úgymint csillagképeket, geometrikus mintákat, valamint állatok és emberek kifinomult képmását.A Münsteri Egyetem régészei, Engelbert Winter és Michael Blömer vezették a kutatást a Dülük Baba Tepesi-hegy tetején, a törökországi Gaziantep-régióban. A kutatók szerint az ilyen nagy mennyiségű pecsétet felölelő kollekció „bármely más hasonló szentélyhez képest páratlan".
Winter szerint a kollekció bizonyítja, milyen fontos szerepet játszottak a pecsétek és amulettek az isten imádásában, akinek fogadalmi ajándékként ajánlották fel a tárgyakat. „Így meglepően élénk és részletes betekintést engednek az akkori hitvilágba" – teszi hozzá.
Az egyik leleten egy csoport férfi asztrális szimbólumok körül imádkozik, míg egy másikon királyi származású harcos küzd állatokkal és hibrid élőlényekkel. "Még az istenséget nem mutató ábrázolások is erős személyes vallásosságról árulkodnak. Pecsétnyomóikkal az emberek olyan tárgyat ajánlottak fel istenüknek, amely szoros kapcsolatban állt saját identitásukkal" – mondja Blömer hozzátéve, hogy az emberek a pecsétnyomók mellett megtalált amuletteket mindennap viselték.
A leletegyüttes egyben a régió régészeti történetét is gazdagítja. Mostanáig csak a kései babilóniai, helyi szíriai Achaemenid-korból származó, valamint levantei leleteket találtak itt meg.
„A nagy mennyiség új lendületet ad ama kutatásoknak, amelyek célja válaszokat keresni a vallásos gyakorlatok, folytonosság és terjeszkedés megoldatlan kérdései, emellett a leletek igen fontosak a szentély korai történetének (Kr.e. 1. évezred) megismeréséhez" – mondja Winter hozzátéve, hogy a Kr.u. 2. évszázadra Jupiter Dolichenus az egyik legfontosabb római istenné vált.
Forrás: Hirado.hu