Észak-Amerikában új, nagy testű húsevő dinoszaurusz maradványaira bukkantak. A ragadozó 90 millió évvel ezelőtt, kis testű tyrannosaurusok mellett élt és versengett velük.
Az újonnan felfedezett faj - Siats meekerorum – korának csúcsragadozója volt, és több millió éven át meggátolta, hogy a tyrannosaurusok átvegyék a helyét.Az ute indiánok legendáiból ismert emberevő szörny után elnevezett Siats a carcharodontosaurusok közé tartozik. Eme óriási húsevők csoportja öleli fel a valaha felfedezett leghatalmasabb ragadozó dinoszauruszokat. Az Észak-Amerikából ismert egyetlen másik carcharodontosaurus az Acrocanthosaurus, amely több mint 10 millió évvel korábban élt az ország területén.
Lindsay Zanno, az Észak-Karolinai Állami Egyetem paleontológusa szerint 63 éve nem találtak ilyen méretű ragadozó dinoszauruszt Észak-Amerikában. A kutató vezette vizsgálatról beszámoló tanulmányt a Nature Communications folyóirat közölte. Zanno és kollégája, Peter Makovicky, a utahi Cedar Mountain Formációban találta meg az új ragadozófaj részleges csontvázát 2008-ban.
A lelet egy több mint 9 méteres és legalább négytonnás egyed csontváza. Óriási méretük ellenére a csontok fiatal egyedre utalnak. A kutatók elmélete szerint a kifejlett Siats elérhette az Acrocanthosaurus méreteit, ami azt jelenti, hogy a két faj az Észak-Amerika területén élt második legnagyobb testű ragadozó címéért versenghetett. Az első helyen trónoló Tyrannosaurus rex 30 millió évvel később jelent meg, és több mint kétszer súlyosabb volt eme két dinoszaurusznál.
Bár a Siats és az Acrocanthosaurus a carcharodontosaurusok közé tartoznak, eltérő alcsoportokba sorolhatóak. A Siats a Neovenatoridae - a carcharodontosaurusok karcsúbb testfelépítésű egyedei - alcsalád tagja. Eme húsevők Európában, Dél-Amerikában, Kínában, Japánban és Ausztráliában is éltek, de ez az első alkalom, hogy képviselőjük maradványait Észak-Amerikában találják meg.
A Siats a mai Utah területén élt a kései kréta időszakban (a 100-66 millió éves tartományban). A kutatók eddig nem tudták, hogy eme periódusban mely faj képviselte Észak-Amerika csúcsragadozóját. „A carcharodontosaurusok hosszabb ideig uralkodtak az ország területén, mint eddig hittük” – mondja Zanno. Valójában a Siats egy több mint 30 millió éves hiátust tölt ki a fosszilis adatokban, amely időszakban a csúcsragadozói cím a korai kréta időszaki carcharodontosaurusokról, a kései krétában megjelent tyrannosaurusokra szállt.
A kövületek hiánya miatt a paleontológusok nem voltak biztosak benne, hogy eme szerepcsere mikor zajlott le, és a tyrannosaurusok legyőzték-e a versengésben ellenfeleiket, vagy pedig a carcharodontosaurusok kihalása után egyszerűen rájuk szállt a csúcsragadozói cím. Most viszont kiderült, hogy a Siats nagy testmérete gátolhatta meg a kisebb tyrannosaurusokat a tápláléklánc csúcsának meghódításában.
„Az óriási méretbeli különbségek azt sugallják, hogy a tyrannosaurusokat a carcharodontosaurusok ellenőrzésük alatt tartották, és azok csak kihalásuk után fejlődtek hatalmas csúcsragadozókká” – magyarázta Makovicky. Zanno szerint a kortárs tyrannosaurusok csak olyan apró kellemetlenséget jelenthettek a Siatsnak, mint a sakál az oroszlánnak.
A Siats uralkodásakor a tájat buja, sűrű vegetáció és víz borította, mely sok-sok növényevő dinoszauruszt, teknőst, krokodilt és óriás tüdőshalat táplált. Más ragadozók is éltek eme ökoszisztémában, többek között a korai tyrannosaurusok és számos egyéb tollasdinoszaurusz-faj, amelyeket még nem írt le a csapat. „További izgalmas felfedezéseink is vannak, többek között két új dinoszauruszfaj” – jelezte Makovicky.
Forrás: Hirado.hu