Idén rekordmennyiségű olyan mozi készült Hollywoodban, amely a feketék életével foglalkozik.
A legújabb produkció a Black Nativity című zenés dráma, amely főként az afro-amerikai közönséget célozza meg, de a musical-rajongókra is számít. A gyermekét egyedül nevelő anya (Jennifer Hudson) fiát a karácsonyi szünidőre szüleihez (Forest Whitaker, Angela Bassett) küldi New Yorkba, ahol a kamasz felfedez egy új világot. A Black Nativity New York-i premierjére számos híresség, többek közt Sting és felesége is eljött. Úgy tűnik, az amerikai közönség egyre nyitottabb az olyan filmek iránt, amelyek valamilyen módon az ország sokszínűségére reflektálnak."Ez valóban egy jó év. Most mutatták be a Best Man Holiday című filmet is és persze a Mandelát. A komornyik is óriási siker. A Fruitvale Stationt pedig nagyon dicsérte a kritika. Idén tényleg sok jó afro-amerikai témájú film születettű" – mondta Angela Bassett.
Ez az év Forest Whitaker számára is gyümölcsöző volt. Három filmben is benne volt a keze. A komornyik főszerepe mellett ő volt a Fruitvale Station egyik producere, most pedig a Black Nativity című zenés drámában alakítja a kamaszfiú nagyapját. "Azt gondolom, hogy ez egy különleges időszak. Eddig nem volt olyan filmekkel dolgom, amelyeknek a rendezői ennyire határozottan arra törekedtek volna, hogy megpróbálják megfogalmazni egy közösség tapasztalatainak a teljességét. Ebben a teljességben pedig mindenki benne van, és magára ismerhet" – magyarázta Forest Whitaker.
Az igazi meglepetést azonban egy viszonylag kis költségvetésű, az afro-amerikai kisebbségnek szóló rétegfilm okozta az Egyesült Államokban. A 15 éves főiskolai csoporttalálkozó története, a 17 millió dollárból készült The Best Man Holiday 30,6 milliós nyitása a kasszasikernek szánt produkcióknak is bármikor díszére válhatna. "Eljött az ideje annak, hogy egy alkotást ne nevezzünk rétegfilmnek azért, mert elsősorban feketék játszanak benne. Ezek a filmek mindenkinek szólnak, általános emberi történeteket mesélnek el. Elegem van a címkézésből, abból hogyha feketék vannak egy filmben, akkor azonnal a bőrszín a téma" – mondta Malcolm D. Lee, a film rendezője.
Az Oscar-díj eddigi nyolc és fél évtizedében csak elvétve kapott jelölést feketebőrű színész. Az utóbbi években azonban egyre több olyan afro-amerikai témájú film készült az Egyesült Államokban, amelyek alkotói joggal számíthatnak az akadémia figyelmére.
Forrás: Euronews