Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
86 éve halott Rippl-Rónai

86 éve halott Rippl-Rónai

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2013. 11. 25.
Hátborzongató koncertre készül a magyar kórus
2023-03-24 11:21:25

Igazi madrigál horrort állít a BMC színpadára a Vass Lajos Kamarakórus: a Nosferatu című filmet élő

Magnyitja kapuit az Emberkert
2023-03-24 09:38:19

A Pesti Vigadó kamaraszínpadán március 26-án vasárnap debütál Szemadám György kétfelvonásos

Terápia és balítélet
2023-03-22 10:48:27

Akár a Szívek szállodája vagy a Star Trek is segíthet önmagunk jobb megismerésében: Borbély Zsuzsa

Sosem látott hangszercsoda a Pesti Vigadóban
2023-03-20 21:29:35

Bán Miklós az MMA ösztöndíjprogramjának keretében egy új, Viola da Fusione nevű elektro-akusztikus hangszert

további bejegyzések a szerzőtől »

1927. november 25-én, Kaposváron érte a halál a festőt, grafikust, iparművészt, a posztimpresszionista és szecessziós törekvések elsőszámú magyar képviselőjét.

Rippl-Rónai József 1861. május 23-án született Kaposváron. Édesapja megbecsült igazgató-tanítója volt az úgynevezett cigli–iskolának, a szakmunkásképző elődjének. Édesanyja négy fiúgyermeket nevelt fel, majd katolikus leányneveldét vezetett. József, az elsőszülött, négy gimnázium után szülővárosában volt patikussegéd, majd Budapesten gyógyszerészeti mesteroklevelet szerzett. 1882-ben Zichy Ödönnél házi tanítóskodott, közben rajzórákat vett.

Rónai Dénes fotója (1922)

1884-től a müncheni művészeti akadémián tanult. 1887-ben Párizsba ment, ahol Munkácsy Mihály segédjeként dolgozott. Munkácsy képeinek másolása mellett megszülettek első jelentős alkotásai. 1982-ben számos képen halhatatlanná tett élettársával, későbbi feleségével, Baudrion Lazarine-nal és skót festőművész barátjával Knowles-szal Neuillybe költözött, s ott tíz évre nyugalmas otthont talált.

1889-től 1902-ig tartó korszakát fekete vagy színredukciós korszaknak nevezik. Festményei a fekete, a sötétzöld, a barna harmóniájára építenek.

1895-ben került megrendezésre első itthoni kiállítása, mely nem hozott túl nagy sikert. A közönség és a kritika java része még az akadémikus eszménynél tartott. Adódott azonban egy gyümölcsöző ismeretség, Andrássy Tivadar grófé. Portrémegrendeléseket kapott, majd 1896-ban a gróf felkérte, hogy tervezze meg budai palotájának ebédlőjét berendezésével együtt, beleértve az üvegablakokat, bútorokat, porcelánokat és gobelineket. Ez lett első iparművészeti munkája. A Rippl-Rónai által tervezett minták közül a Nő rózsával a leghíresebb. A faliszőnyeg a párizsi nemzetközi kiállításion 1897-ben díjat nyert.

Párizsban már ünnepelték, mikor magyarországi kiállítását még mindig közönyösen fogadták. 1902-ben mégis a hazatérés mellett döntött. Miután hazatért, Kaposváron telepedett le. Alapító tagja volt a Magyar Impresszionisták és Naturalisták Köre (MIÉNK) csoportnak, és részt vett a Nyugat mozgalmában is. 1927-ben agyvérzés érte, melyből úgy tűnt, felépül. Nem sokkal később ismét szélütést kapott, majd tüdőgyulladásban halt meg.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Festészet Grafika Magyarok Képző Szecesszió

Ajánlott bejegyzések:

  • Feltárul a Kodály-köröndön túli világ Feltárul a Kodály-köröndön túli világ
  • Stefanovits Péter és az első székelyföldi űrhajó Stefanovits Péter és az első székelyföldi űrhajó
  • Tizenhárom téma a Duna-parton Tizenhárom téma a Duna-parton
  • Még egy hónapig látogatható a Simsay-kiállítás Még egy hónapig látogatható a Simsay-kiállítás
  • Tisztelgés a 25 éve elhunyt festőművész előtt Tisztelgés a 25 éve elhunyt festőművész előtt

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr937928256

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. Meztelenség és anatómia
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard