Egy csoport paleontológus dinoszaurusz és antarktiszi délibükk kövületeire bukkant a chilei Magellán-régióban, így ezek az amerikai földrészek legdélebbi részén feltárt fosszíliák.
Marcelo Leppe, a Chilei Antarktiszi Intézet (INACH) paleobotanikusa szerint a felfedezés igazi mérföldkő a paleontológiában, és egyúttal lehetőséget teremt a flóra és fauna evolúciójának tanulmányozására az amerikai kontinensek legdélebbi területe és az Antarktisz régiójában.Leppét különösképpen az „eredeti helyzetben" lévő dinoszauruszok felfedezése érdekli, minthogy betekintést engednek abba a környezetbe, amelyben az állatok éltek.
A chilei Patagóniában három éven át expedíciót vezetett Leppe eredményeit Santiagóban mutatta be egy sajtótájékoztatón David Rubilar, a Nemzeti Természettudományi Múzeum és Alexander Vargas, a Chilei Egyetem kutatója társaságában.
Rubilar szerint a maradványok valószínűleg hadrosaurusokhoz és iguanodonokhoz tartoznak, „vagy legalábbis a madárlábú dinoszauruszok csoportjának két eltérő fajához".
A kutatás másik igen fontos eredménye, hogy megtalálták az első Nothofagus-leveleket (antarktiszi délibükk) a dinoszauruszok korából. A kormeghatározás szerint a levélkövületek 66 millió évesek. A leleteket 11 kutatóból álló csapat fedezte fel februárban a chilei-argentin határ közelében.
A hadrosaurusok – más néven kacsacsőrű dinoszauruszok – növényevők voltak, testhosszuk a kilenc, testmagasságuk a négy métert is elérhette, 2000 fogat hordoztak szájukban..
Forrás: Hirado.hu