Aukciós rekordot döntött Hantai Simon magyar születésű francia festőművész egyik képe, amely 2 millió 464 ezer euróért (740 millió forintért) kelt el Párizsban. Magyar kortárs művészeti alkotásért még soha nem fizettek ennyit árverésen.
A rekord a Sotheby's árverési ház kedd esti aukcióján született, ahol Hantai Simon M.A. 5 (Mariale) című 1960-ban készült nagyméretű munkáját egy párizsi magángyűjtemény részeként árverezték el. A kép 500-700 ezer eurós becsült összegét messze túlszárnyalva az alkotásért folyó licitáláson 2,2 millió eurónál csapott le a kalapács, de a végösszeg az árverési illetékkel együtt 2 millió 464 ezer euróra rúg.A festmény egyébként Hantai barátjának és gyűjtőjének, a néhai Claude Berri filmrendező-producernek a hagyatékából került a patinás árverező ház kínálatába - mondta el a Kálmán Makláry Fine Arts vezetője. Ebben a galériában mutatták be Budapesten először Hantai Simon képeit 2007 júliusában a másik Párizsban élő magyar művésszel, Reigl Judittal közös tárlaton.
A galéria vezetője szerint a magyar aukciós rekordot eddig Miklós Gusztáv Fiatal lány című 1927-ben készült szobra tartotta egymillió 607 ezer 500 euróval. Az alkotás 2005-ben a Camard & Associés árverési háznál kelt el, szintén Párizsban.
Makláry Kálmán arról is beszámolt, hogy az elmúlt három napban három árverési háznál 22 Hantai-kép cserélt gazdát, azt megelőzően pedig Brüsszelben és Versailles-ban is kalapács alá kerültek művek a magyar származású festőtől.
A sor vasárnap kezdődött a brüsszeli Cornette de Saint-Cyr aukcióján, ahol Hantai egy 1969-es alkotása 215 ezer euróért kelt el, majd hétfőn a párizsi Artcurial árverésén az 1974-es Blanc című sorozat egyik darabjánál 190 ezer eurónál csapott le a kalapács. Kedden az Artcurialnál további tíz Hantai-művet vásároltak meg. A Sotheby's kedd esti árverésén pedig szintén a Blanc-sorozatból egy másik kép 780 ezer euróért ment el.
"Ez még csak a kezdet" - véli Makláry, aki szerint a Hantai-művek értéke a közeljövőben várhatóan tovább fog emelkedni. A galéria vezetője úgy látja, hogy a II. világháború utáni absztrakt festészet alkotásai egyre keresettebbek a képzőművészeti piacon, elsősorban Európában, azon belül is Franciaországban, és szerinte még csak ezután várható a betörés az angolszász piacra, ahol a műgyűjtők most kezdik felfedezni Hantai munkáit.
A művész alkotásai iránti kiemelt érdeklődés részben annak is köszönhető, hogy a párizsi Pompidou Központban május és szeptember között életmű-kiállítást rendeztek 1949 és 1990 között festett 130 képéből. A kiállításra Makláry Kálmán kétkötetes Hantai-monográfiát adott ki, amelyet Berecz Ágnes Hantai-szakértő írt. Az első, 300 oldalas kötet a művész 1950-es években készült munkáit tartalmazza. A második kötet az 1960 után készült festményeket gyűjtötte egybe.
Hantai Simon alkotásainak értéke folyamatosan emelkedik a műtárgypiacon. Nemcsak az 1960 utáni pliage technikával készült (az előzőleg meggyűrt vászonra festett) alkotásai, hanem az 1949 és 1959 között készült szürrealista és gesztus-festményei is rekordnak számító becsértékkel indultak az év végi párizsi aukciós szezonban.
Forrás: MTI