A Szaturnusz északi pólusánál örvénylő, óriási és rejtélyes hatszögű légköri képződmény eddigi legnagyobb felbontású mozgóképét készítették el kutatók a Cassini szonda felvételei alapján.
A szakemberek 128, a Cassini által 2012 decemberében készített fotó segítségével állították össze az új videót, ami itt látható. Ez a legnagyobb felbontású mozgókép az óriási, 32 ezer kilométer széles és legalább 30 éve örvénylő hatszögről (hexagon).A szaturnuszi örvénylést egy futóáramlás alkotja, amely óránkénti 322 kilométeres vagy még gyorsabb sebességgel halad az északi féltekéje légkörében. A Naprendszer legtöbb bolygójáról ismeretes, hogy rendelkezik ilyen futóáramlatokkal, ám a hatszöghöz hasonló képződményt sehol máshol nem figyeltek meg.
Az örvénylő képződményt a Voyager fedezte fel a 80-as évek elején, majd a Cassini kapta jó néhányszor lencsevégre 2009 augusztusa óta, amikor a napfény elkezdte elönteni a gyűrűs bolygó északi féltekéjét az ott beköszöntő tavasz kezdetekor. Megfigyelései 2012 második felében még részletesebbek lettek, ekkor ugyanis a napfény bekúszott az örvénylés belső részeibe. A Cassini 10 órán keresztül figyelte a hatszöget nagy felbontású kameráival, így jó betekintést enged a kutatóknak a belül elhelyezkedő felhőstruktúrák mozgásába.
A fő hatszögön belül számos kisebb örvénylés rejtőzik, némelyik éppen ellenkező irányban forog. Eme kisebb viharok legnagyobbika mintegy 3500 kilométer széles, kétszer nagyobb, mint a Földön valaha dokumentált legnagyobb hurrikán.
A fotókat hamisszínes változatban elemezték, a módszer ugyanis megkönnyíti a légkörben lebegő – a párát alkotó relatíve apró - részecskék típusainak megkülönböztetését a hexagonban és azon kívül. A kutatók szerint a hexagonban kevesebb a nagyméretű részecske és nagyobb a kisebb részecskék koncentrációja, míg a képződményen kívül ennek éppen ellenkezője igaz.
A kutatók felcsigázva várják a 2017-es szaturnuszi nyári napfordulót, mert ahhoz közeledve az északi pólus fényviszonyai tovább javulnak, így reményeik szerint nyomon követhetik a változásokat a hatszögön belül és azon kívül is.
A 3,2 milliárd dolláros Cassini 1997-ben indult el és 2004 óta kering az óriásbolygó körül. Nemrégiben kezdte meg 2017 szeptemberéig tartó bővített misszióját, amelynek végeztével a bolygó légkörében fejezi be pályafutását.
Forrás: Hirado.hu