Nyolc iskola 230 diákja részvételével, 16 UNICEF-fénykép feldolgozásával nyílt kiállítás december 5-én a budapesti Katona József Színházban.
Öt magyar és három, hazánkban működő nemzetközi iskola közreműködésével Gyermekek a nemzetközi fejlesztésben – a Millenniumi Fejlesztési Célok Gyermekszemmel címmel kiállítás nyílt a budapesti Katona József Színházban. A 2014. január 31-éig nyitvatartó tárlat képeit az ENSZ által 2000-ben meghirdetett ún. Millenniumi Fejlesztési Célok ihlették.2000-ben 189 ENSZ-tagállam meghirdette a nyolc ún. Millenniumi Fejlesztési Célt, s ezáltal elkötelezte magát amellett, hogy 2015-ig véget vet a súlyos szegénységnek és éhínségnek, megvalósítja a mindenre kiterjedő alapfokú oktatást, előmozdítja a nemek közötti egyenlőséget és segíti a nők felemelkedését, csökkenti a gyermekhalandóságot, javítja az anyai egészségügyet, küzd a HIV/AIDS, a malária, és más betegségek ellen, biztosítja a környezeti fenntarthatóságot és a fejlesztés érdekében globális partnerséget alakít ki.
Magyarországon a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány (DemNet), a Vizuális Világ Alapítvány és az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány 2013-ban közös programot indított a Gyermekek a nemzetközi fejlesztésben – a Millenniumi Fejlesztési Célok Gyermekszemmel címmel. A projekt keretében nyolc magyarországi - öt magyar és három nemzetközi - iskola 11-18 éves diákjai kreatív közösségeket formálva műalkotásokat készítettek oly módon, hogy értelmeztek iskolánként két célt, mely közül az egyik szabadon választható volt. Ezeket továbbgondolták, és a célok megvalósítására, az ábrázolt társadalmi probléma megoldására vonatkozó javaslataikat vizuális formába öntötték, nem egyszer a saját szerepüket is belekomponálva a képbe. A műalkotások alapját 16, az UNICEF által biztosított, egy-egy célhoz kapcsolódó fénykép adta.
Az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány számára különösen fontosak azok a kezdeményezések, amelyek gyermekek részvételét biztosítják az őket érintő ügyekben, így örömmel kínálták fel a gyermekek alkotó munkájához a munkatársaik által készített fotókat, és szívesen támogatták szakmai javaslataikkal a résztvevőket a projekt során.
A DemNet Alapítvány három partner-szervezettel (People in Need, Csehország; Polish Humanitarian Organization, Lengyelország; Slovak Non-Governmental Development Platform, Szlovákia) 2011 februárjában indította útjára három éves, az Európai Unió által finanszírozott projektjét, a V4Aid-et. A projekt célja a nemzetközi fejlesztési együttműködés és a szegénységfókuszú fejlesztéspolitika elősegítése és az ún. Millenniumi Fejlesztési Célok megvalósításának ösztönzése. E kiállítás is a V4Aid program keretében, a DemNet szakmai támogatásával valósult meg.
A program módszertanát a tavalyi Képes gyermekjogok c. projektje szellemiségét folytatva a Vizuális Világ Alapítvány fejlesztette ki. Annak tapasztalataira építve szervezte meg a mostani projektet is a résztvevő iskolák kiválasztásától az alkotói folyamat támogatásán keresztül a kiállítás megrendezéséig.
A Vizuális Világ Alapítvány 2004. óta azért dolgozik, hogy kreatív médiaoktatási projektekkel és filmkészítéssel kapcsolatot hozzon létre, értékteremtő együttműködéseket hívjon életre olyan emberek között, akik eltérő kulturális vagy szociális hátterüknél fogva, esetleg különböző fizikai adottságaikból eredően gyakran nem (jól) kommunikálnak egymással, nem ismerik, vagy nem támogatják egymást.
A több mint 230 résztvevő diák a 20 tanára segítségével Mezőcsáttól Szombathelyig két hónapon át bővítette tudását a világról, új önkifejezési eszközökre lelt, megtapasztalta a közös gondolkodás, a termékeny vita és alkotás örömét, miközben tudatosultak benne saját lehetőségei és felelőssége a Földünket érintő legnagyobb problémák megoldásában.
A hónapok óta tartó közös munka záróakkordjaként december 5-én a Katona József Színházban sajátos kiállítás nyílt, ahol a diák-csoportok bemutatták alkotásaikat, melyeket a színház színművészei – Pálos Hanna és Nagy Ervin, az UNICEF támogatója - életre keltettek. A Katona József Színház számára fontos volt, hogy Ifjúsági Programjuk is részt vegyen az együttműködésben, hiszen irányelveik sok ponton találkoznak az UNICEF célkitűzéseivel. Ennek köszönhetően a kiállítás megnyitó után a résztvevő iskolák diákjainak, a képekhez kapcsolódóan, közös műhelyfoglalkozást tartottak.
E rendhagyó kísérlet eredményeképpen mély gondolatokat tükröző, érzékeny és érett alkotások születtek. A 2013. december 5-én a budapesti Katona József Színházban tartott kiállítás megnyitón az diák-alkotásokhoz hozzáfűzte gondolatait az Amerikai Egyesült Államok, a Kínai Népköztársaság valamint az Oroszországi Föderáció Nagykövetségének képviselője. Az esemény háziasszonya D. Tóth Kriszta, az UNICEF támogatója, az UNICEF Magyar Bizottságának leendő Jószolgálati Nagykövete volt.
A kiállítást 2014. január 31-éig láthatja a közönség, ezt követően vándorkiállításként meghívható a világ bármely országába. Információ a projektről és a vándorkiállítás meghívása: mdg@v-v.hu
A nyolc Millenniumi Fejlesztési Cél
2000-ben 189 ENSZ-tagállam kötelezte el magát amellett, hogy 2015-ig:
1. Véget vet a súlyos szegénységnek és éhínségnek.
2. Megvalósítja a mindenre kiterjedő alapfokú oktatást.
3. Előmozdítja a nemek közötti egyenlőséget és segíti a nők felemelkedését.
4. Csökkenti a gyermekhalandóságot.
5. Javítja az anyai egészségügyet.
6. Küzd a HIV/AIDS, a malária, és más betegségek ellen.
7. Biztosítja a környezeti fenntarthatóságot.
8. A fejlesztés érdekében globális partnerséget alakít ki.