December elején minden évben megrendezik a Fény Ünnepét a franciaországi Lyon városában, amelyre 3-4 millió látogatót várnak a szervezők. Ilyenkor az egész város díszbe öltözik, mindenütt különleges fényinstallációk láthatóak.
„Sok követőnk akad a világban. Számos városban felismerték, hogy a fény mágikus erővel rendelkezik, és ilyenkor decemberben egy kis melegséget csempészhetnek vele az emberek szívébe" – magyarázta Gérard Collomb, Lyon polgármestere.Ebben az évben divattervezőket is hívtak a fesztiválra. A híres francia Chantal Thomass videoinstallációját virágos jókedvében készítette. Érzéki fehérneműivel felforrósítja a hideg lyoni éjszakákat.
A casablancai születésű Jean-Charles de Castelbajac is hozott egy kis meglepetést. A Madonnát, Vanessa Paradis-t és Lady Gagát is öltöztető francia divattervező a természetet varázsolta a városi házfalak közé. „A fényről nekem Isten jut eszembe, és persze a remény" – mondta Jean-Charles de Castelbajac.
A Croix Rousse alagútját most, az ünnepen avatták fel. A fényeket egy videoprojektor vetíti a falakra. A művészek számára komoly kihívást jelentettek a boltívek. „Az volt benne a trükk, hogy kitaláljuk, miként deformáljuk az eredeti képeket, hogy a falakon jól mutassanak" – magyarázta Hélène Richard, a Skertzò művészeti igazgatója.
A fesztivált nem csupán az adófizetők pénzéből finanszírozzák, több magánvállalat is részt vesz a szervezésben.
„A fesztivált fele részben a város, fele részben pedig olyan cégek támogatják, amelyek számára a Fény Ünnepe kiváló lehetőséget nyújt a bemutatkozásra. Olyan technológiai újításokat láthatunk itt, amelyek arról tanúskodnak, hogy komoly kapcsolat lehet a kultúra, az ipar, az üzlet és a turizmus között" – magyarázta a város kulturális alpolgármestere, Georges Képénékian.
Az ünnep egyik fő attrakciója a Saint Paul vasútállomás, amely folyton új fényruhába öltözik. „Ez egy tisztelgés is egyben Lyon textilszövő hagyománya előtt. A homlokzaton megjelenő motívumok ruha- és kárpitminták. Ezért kapta ez az új fényinstalláció a Dress Codes elnevezést" – mondta Helen Eastwood belsőépítész.
A Rhone folyó partján mindenféle értelemben közelebb kerülhetünk a természethez. Ezt az installációt a madárfészkek inspirálták. Itt sokkal költőibb a hangulat, mint benn a városban.
„Úgy gondolom, hogy a Land Art elnevezés illik ehhez a projekthez, ugyanis bennünket nem önmagában a fény inspirált, sokkal inkább azt kerestük, hogyan alakítja át a tárgyakat a fény" – mondta Eric Barry.
A kínai Li Li installációját Lyon legszebb parkjában rendezte be. A Kínai Sarok a Parc de la Tête d'Or közepén áll, és hamarosan Kínában is bemutatják. A lyoni Fény Ünnepére kortól, nemtől függetlenül az egész világból özönlenek az érdeklődők.
Forrás: Euronews