Az emberi szemnek a Vesta aszteroida unalmas és színtelen: szürkés, itt-ott nagyobb és kisebb kráterek pettyezik. Egy kutatócsoport hamisszínes felvételeket készített a Dawn szonda Vesta-képeiből, melyek számos, eleddig láthatatlan részletet tárnak fel.
Ám a Max Planck Intézet szakemberei újabb elemzést végeztek a Dawn fotóin. Színeket rendeltek a fény különböző hullámhosszaihoz, és a folyamat során precedens nélküli részletességgel tártak fel nemcsak a szabad szemnek eddig láthatatlan geológiai struktúrákat, hanem egyedülállóan szép tájakat is.Így már képpontonként 60 méteres felbontással vizsgálhatják meg az olyan képződményeket, mint a becsapódások eredményezte olvadások, a rengések által betemetett kráterek, vagy az űrvándorokkal érkezett idegen anyagok.
A fotókat az űrszonda fedélzetén lévő kamerarendszer hét színszűrője segítette életre hívni. Mivel a különböző anyagok eltérő hullámhosszokon verik vissza a fényt, a szűrők segítségével felfedhetik azokat az összetételbeli különbségeket, amelyek egyébként rejtve maradnának. Ezenkívül úgy kalibrálták az adatokat, hogy a legfinomabb fényességbeli eltérések is kivehetőek.
Az új, hamisszínes fotókon minden szín más-más anyagot jelöl a Vesta felszínén, lenyűgöző formációkat és széles körű geológiai változatosságot tár fel.
A színkódolt felvételek mindenekfelett szépségük miatt annyira megkapóak. Az Aelia-, az Antonia-kráter, valamint a Sextilia-kráter közeli egyik terület tűnik a legszebbnek.
A Dawn 2011 júliusától 2012 szeptemberéig vizsgálgatta az aszteroidát. Jelenleg második célpontja, a Ceres törpebolygó felé tart. A Ceres a Mars és Jupiter között elterülő fő aszteroidaöv legnagyobb objektuma.
Forrás: Hirado.hu