Hiába minden tiltakozás, a müncheni önkormányzat kitart amellett, hogy a Vlagyimir Putyinnal bizalmas viszonyt ápoló Valerij Gergijev legyen a Müncheni Filharmonikusok vezető karmestere 2015-től.
A városi tanács kulturális referense, Hans-Georg Küppers azt mondta a szerdai tanácsülést követően, hogy a karnagy keddi „tisztázó” kijelentései után semmiféle okot nem lát arra, hogy ne tartsák be a vele kötött szerződést.Christian Ude szociáldemokrata főpolgármester kijelentette, hogy „lényegében tisztázottnak” tekinti Gergijev homoszexuálisok ellen tett korábbi „félreérthető” és „szerencsétlen” nyilatkozatait, és hangsúlyozta, hogy a város alkalmazásában álló minden munkatársra vonatkozik a diszkriminációval szembeni „zéró tolerancia”. A polgármester abban a vitában szólalt fel, amelyet három kisebb párt kezdeményezett sürgősséggel a városi tanácsban a karnagy szerződtetéséről.
A Gergijev szerdai müncheni koncertje ellen tüntetést szervező melegszervezet tanácsnoka, Thomas Niederbühl viszont óva intett az ügy "elbagatellizálásától". Szerinte a Gergijev keddi sajtótájékoztatóján elhangzott kijelentésekben éppen az a propaganda tükröződik vissza, amely a gyermekvédelem ürügyén gyűlöletet szít a homoszexuálisok ellen. A karmester „részben kitérő” válaszait „nagyon-nagyon kiábrándítónak” nevezte.
A keddi "tisztázó" sajtóértekezleten a jelenkor egyik legjelentősebb dirigensének számító Gergijev részben tagadó, részben kitérő válaszokat adott állítólag homofób nézeteit illetően. Tagadta, hogy valaha is egyenlőségjelet tett volna a homoszexualitás és a pedofília közé, de felemlegette, hogy Oroszországban manapság sok pedofil eset és gyermekrablás történik, ezért az emberek "őrjöngenek".
A Nyugaton sokat bírált „melegpropaganda”-ellenes orosz törvényről, amelyet Putyin elnök a nyáron emelt hatályba, azt mondta, hogy azt nem ismeri és nem is érti. A zenész igyekezett apolitikusnak mutatkozni, olyannak, aki csak a művészet világában ismeri ki magát.
Putyintól, akit külföldön sokat bírálnak a diszkriminatív jogszabályok miatt, nem határolódott el, sőt dicsérte a kultúrpolitikáját.
Leszögezte mindazonáltal, hogy „a művészek közösségében nincs helye diszkriminációnak”.
Német melegjogi aktivisták tüntetést hirdettek szerda estére, amikor Gergijev vendégkarmesterként lép fel leendő munkahelyén, a Müncheni Filharmonikusoknál.
A zenekar, amelyet 1893-ban alapított egy zongorakészítő fia, Franz Kaim, egyike a bajor főváros három fő komolyzenei együttesének.
Az oszét származású, 60 éves orosz dirigenst korunk egyik legjelentősebb karmesterének tartják, Anna Netrebko mellett az orosz zene két fő nemzetközi nagykövetének egyike.
Oroszországban a gyermekek védelme jegyében törvény tiltja, hogy a közéletben pozitívan essék szó a homoszexualitásról, Putyin elnök pedig gyakran tesz melegeket sértő kijelentéseket, legutóbbi programadó beszédében Oroszországot e téren a konzervatív értékek bástyájának nevezte a világban.
Forrás: MTI