Magna Hungaria nyomában – a magyarok és a türkök rokonságát Aradi Éva indológus-nyelvész szerint a genetikai kutatások is alátámasztják.
Hol volt Magna Hungaria? - ilyen címmel tartott előadást Aradi Éva nyelvész, indológus a Farkasréti esték keretében. A hindi nyelv és kultúra tudósa harminc éve foglalkozik – saját költségén – a magyarság eredetének kutatásával, melyhez némi támogatást az indiai államtól kapott, valamint több magas kitüntetést a hindi nyelv és irodalom magyarországi népszerűsítéséért.
Aradi Éva hangsúlyozta, ő semmiképpen sem tartja érvényesnek a magyarok eredetét magyarázó finnugor-elméletet. Szerinte a magyar nyelvnek más nyelvekkel is van annyi hasonlósága, mint a finnel. Az ugor rokonságot azonban nem veti el, mert, mint mondta, Magna Hungaria területén a magyarok együtt éltek velük, ekkor biztosan volt kölcsönhatás a két csoport között. Egyúttal azt is kiemelte, hogy a magyarok mindig törzsszövetségben éltek, és már Közép-Ázsiában is keveredtek más etnikumokkal, ami hasznos volt, mert ez életképesebbé tesz egy közösséget, egy ilyen nép mindig jobban tud alkalmazkodni a körülményekhez. "A magyar egy befogadó nemzet" - fogalmazta meg.
Aradi Éva szerint a Káma folyó és az Ural között elterülő Magna Hungaria – ahol Julianus barát 1236-ban magyarul beszélő emberekkel találkozott – nem az első őshaza volt, a magyarok keletről, a Turáni-fennsíkról jöttek. Úgy véli, a rokon népeket kutató Kőrösi Csoma Sándor majd kétszáz éve nagyon jó helyen kereste a kapcsolódásokat, mert genetikai, antropológiai szempontból a magyarokhoz a mai Kína nyugati részén élő ujgurok és a sárga jugarok állnak a legközelebb.
Mint elmondta, a hunok kutatására indiai professzorai késztették, Magyarországon harminc–harmincöt éve még nagyon el voltak szigetelve azok, akik azt állították, a magyarok nem csak finnugor eredetűek. Aradi Éva ezért akkor még nem tudta, hogy nagyon sok hazai kutató képviseli ezt az álláspontot. Indiában aztán egyetemi tanárai azt kérdezték tőle: miért tagadják maguk, magyarok a hun rokonságot? Aradi Éva szerint azóta a genetikai vizsgálatok is igazolták, hogy a magyarokban nagyon kevés a finn gén, sokkal több az ázsiai és - érdekes módon - a szláv.
Ennek kapcsán megjegyezte, hogy már az avarok is keveredtek a környező népekkel, nemcsak a magyarok, amely nép etnikailag és kulturálisan türk-ótörök származású. Az ótörök keleti kaganátusnak pedig hun előzménye volt – tette hozzá. Ezt már a mértékadó hazai professzorok is elismerik, de a nyelvi folyamatosságot nem.
Forrás: Hirado.hu