Mentális betegségekkel küzdő klasszikus zenészekből álló együttes ad újévi koncertet az amerikai Vermont állam legnagyobb városában.
A Me2/orchestra nevű zenekart két éve alapította Ronald Braunstein. A karnagy előtt egykor fényes jövő állt: a Juilliardra járt, vendégművészként többek közt a San Franciscó-i és a Berlini Szimfonikusokkal lépett fel, 1979-ben pedig megnyerte a rangos Herbert von Karajan-karmesterversenyt. Kiderült azonban, hogy bipoláris zavarral küzd, a betegség pedig felemésztette karrierjét. A dirigens elmondta, háromszor is volt az életében olyan hosszan - öt évig - tartó időszak, amikor még az ágyból is nehezen tudott kikelni.Később a Vermont Youth Orchestra zenei igazgatója lett, ott ismerkedett meg francia feleségével, a kürtön játszó Caroline Whiddonnal, aki szorongással és depresszióval küzdött. Braunstein 2011-ig állt a zenekar élén, elbocsátásában a mániás depresszió is közrejátszott.
A házaspár ezt követően hívta életre a Me2/orchestra nevű együttest. Az alapítók szerint az egyetlen olyan zenekar a világon, amely mentális betegségekben szenvedő zenészekből és az őket támogató emberekből áll. Egészségesek és betegek dolgoznak együtt olyan környezetben, ahol elvárás az elfogadás és a türelem, egymás segítése pedig prioritás. A zenészek valójában két együttest alkotnak: az egyik egy nagyzenekar, amelynek tagjai hetente próbálnak együtt és évente 3-4 fellépésük van helyi és állami eseményeken Vermontban, a másik pedig egy vonósokból álló csoport, amely a Vermonti Egyetem koncerttermében hallható, és vermonti, New Hampshire-i, New York-i, massachusetts-i, valamint québeci zenészekből áll.
Most abban reménykednek, hogy fellépésük Vermont állam legnagyobb városában - a First Night Burlington elnevezésű újévi művészeti fesztiválon - ráirányítja a figyelmet a kétéves zenekarra, amely azzal a céllal szervezi koncertjeit, hogy ösztönözze a párbeszédet a mentális zavarokkal kapcsolatos kérdésekben.
A 44 éves Caroline Whiddon és 58 éves férje elmondta, részben a meleg férfiakból álló énekkar, a Gay Men's Chorus mozgalmából merítettek ihletet. A kórusmozgalomhoz tartozó énekkarok szerte az Egyesült Államokban működtek és hozzájárultak a melegek elfogadásához. "Véget kell vetni a megbélyegzésnek" - fogalmazott Whiddon a mentális betegségben szenvedők helyzetére utalva.
Ronald Braunstein hozzáfűzte: kedvenc zeneszerzője Beethoven, és rokonságot érez a nagy 20. századi karmesterrel, Otto Klempererrel. Mind Beethovenről, mind pedig a budapesti Operaházban három évig dolgozó Klempererről úgy tartják, hogy mániás depresszióban szenvedett.
Jake Belcher, a Me2/orchestra 23 éves hegedűse, egyben a Vermonti Egyetem matematika szakos hallgatója az AP amerikai hírügynökségnek elmondta: másfél éve állapítottak meg nála szorongást és depressziót, de a zene vigaszt nyújt számára. A zenekar olyan hely, ahol jól érezhetik magukat, és amelyről tudják, hogy jó emberek között vannak.
Forrás: MTI