A NASA Cassini űrszondája 2013-at egy sor látványos Szaturnusz-fotóval zárja, amelyek bemutatják a bolygó szépségét, gyűrűit és furcsa holdjait.
Az újonnan közzétett fotók között a bolygó hatodik legnagyobb holdja, az Enkeladusz két portréja is megtalálható. Az Enkeladusz jégvilág, a pólusain terpeszkedő gejzírek jégrészecskéket köpnek az űrbe, ezek némelyike Szaturnusz körüli pályára áll. Eme kozmikus „hó" egyes részei a bolygó E-gyűrűjébe – a második legkülső gyűrű, amelyet mikroszkopikus részecskék alkotnak – épülnek be.A többi képen többek között a legnagyobb szaturnuszi hold, a Titán látszik. Folyékony metán- és etántengerek terülnek el pólusai közelében, a déli sarknál pedig magas légköri örvénylés látszik. Homályos, narancsos atmoszférája a korai Földet idézi.
Eme trió igazi fénypontja a Szaturnusz, a széles látószögű felvételen északi pólusa tárul fel a hatszögű örvénylést alkotó futóáramlással.
Linda Spiller, a Cassini kutatója szerint, míg a szonda nem érte el a Szaturnuszt, nem is tudtak a Titán szénhidrogéntavairól, az Enkeladusz köpködő gejzírjeiről és a bolygó pólusainak bonyolult rendszeréről. "Az ilyen csodálatos képek megvilágítják, milyen tudást halmoztunk fel a szonda segítségével, amit szeretnénk mindenkivel megosztani" - tette hozzá.
A Cassini-Huygens 1997-ben indult és 2004-ben érkezett meg az óriásbolygóhoz. Azóta is orbitális pályáról vizsgálja a planétát, míg a Huygens 2005-ben landolt a Titánon.
Júliusban a Cassini csodálatos képeket küldött haza a bolygó gyűrűiről a Föld apró pettyével a háttérben.
A misszió a tervek szerint legalább 2017-ig folytatódik, ezt követően a szondát kontrollált módon beküldik a szaturnuszi atmoszférába.
Forrás: Hirado.hu