Szlovákiában a régi faviskók látványa nem meglepő. Kivéve, ha egy panel tetején állnak. A hagyományos falusi építészet remekét készítette el egy modernebb városi épület tetejére egy fiatal szlovák képzőművész.
A 31 éves művész ötlete 2006-ban született, amit két évvel később vett ő maga is igazán komolyan, amikor Kassa Európa Kulturális Fővárosa lett. Öt év kellett ahhoz, hogy ezek a viskók egy kis szlovákiai faluból ide kerüljenek.
„Ez a legöregebb csűr, ez már több mint száz éves. A hegyekben, egy faluban állt, onnan szállítottuk ide darabokban, aztán lent összerakták az ácsok és daruval felemeltük" – meséli már a megvalósítást a képzőművész.
Tomas álma szeptemberben vált valóra, és ekkor kapott Kassa egy új jelképet. Amit csak nézni kell, felmenni ugyanis nem lehet. Nagyon veszélyes, a lapostetőn nincsen korlát, úgyhogy a Euronews stábjának is kapaszkodnia kellett ebben a kivételezett helyzetben.
Tomasnak a tervéhez az önkormányzatot és persze a ház lakóit is meg kellett győznie. „A lakók először sokkot kaptak, hogy valaki ilyesmit akar építeni a tetőnkre, de amikor ez a fiatalember személyesen eljött hozzánk és elmagyarázta, hogy mit akar, támogattuk a tervét, és már örülünk is nekik" – mondta az egyik lakó, Peadr Jozef Obetko.
Szomszédja, Ján Diani¹ka pedig így nyilatkozott: „A fiatal generáció számára ez egy attrakció, de az én korosztályom számára ez inkább nosztalgikus, számunkra ez sokkal többet jelent."
Az alkotást úgy tervezték, hogy szélsőséges időjárás esetén is biztonságos legyen, hiszen a viskók legalább két évig maradnak.
Az eddigi 75 ezer eurós költség nagy részét az Unió állta, de Tomasnak is nagy áldozatokat kellett hoznia, szinte mindenét eladta. Most a világításra gyűjt. Eddig ezt egyetlen egy éjszakára már sikerült összehoznia. Azt mondja, bár csődbe ment, hogy az álmát megvalósítsa, mégis belül különösen gazdagnak érzi magát.
Forrás: Euronews