A legújabb kutatások azt bizonyítják, hogy az európai és afrikai csótány az eddigi elméletekkel ellentétben Észak-Amerikában fejlődött ki.
Az Ectobius nembe tartozó csótányok több mint 70 faja található meg jelenleg Európában és Afrikában, így a legelterjedtebb csótányok közé tartoznak a világ eme részén. Csupán 6,35-12,7 milliméteresek, figyelemre méltóan kisebbek az amerikai rokonoknál, amelyek 4 centiméteresre is megnőhetnek.A szakemberek korábban úgy hitték, hogy az Ectobius először Európában és Afrikában fejlődött ki, és képviselői legalább a 44 millió évvel ezelőtti időszaktól fogva léteznek a régióban. A Szlovák Tudományos Akadémia kutatói azonban Colorado északnyugati részén az Ectobiusok négy különböző, 49 millió éves faját fedezték fel, ezzel a rovarok első földi megjelenését durván ötmillió évvel tolták hátra az időben, származásukat pedig az Óvilág helyett a modern Amerika területére helyezték.
Az ősi fajok – melyeket eocén időszaki üledékes kőzetekben fedeztek fel – máig ismeretlen okok miatt kihaltak. Az utóbbi több mint 70 évben azonban legalább négy Ectobius-faj jutott el az Egyesült Államok és Kanada bizonyos részeibe. „Mindig azt feltételeztük, hogy eme négy faj az Észak-Amerikában valaha élt első Ectobius-fajokat reprezentálja" – mondja Conrad Labandeira, a vizsgálat társszerzője. „Ám a coloradói felfedezés azt bizonyítja, hogy rokonaik már közel 50 millió évvel ezelőtt itt voltak" – teszi hozzá.
A négy új faj közül hármat még részleteiben le kell írni, mivel nagyon rossz állapotban maradtak fenn. A legjobb kövületet Ectobius kohlsinak nevezték el David Kohls gyűjtő után, aki közel 150 ezer darabszámú rovarfosszília-gyűjteményével segítette a kutatást. Az eredményekről az Annals of the Entomological Society of America folyóirat számolt be.
Forrás: Hirado.hu